Neděle 18. listopadu. Svátek má Romana.

Proč přes vysokou překoupenost koruna posiluje…může jít i dál?

Investice 23.11.2017 | 13:21 0 Komentářů

Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a včera se držela pod klíčovou hodnotou 25,50. Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál?

V posledních dnech koruně pomáhá především jestřábí rétorika ČNB. I když poslední prognóza centrální banky předpokládá jen pozvolný růst sazeb (další až v druhé polovině příštího roku), bankovní rada se vůči prognóze začíná jednoznačně vymezovat. Pro-inflační rizika vidí už nejenom jestřábi jako Mojmír Hampl, ale i názorově „sjednocující“ guvernér. Zdá se, že bankovní rada v čele s guvernérem souhlasí s konečným cílem prognózy – dostat sazby za dva roky přibližně na 2,5 %. Dokáže si však představit rychlejší cestu, než načrtla poslední prognóza. Dalšího růstu sazeb se proto můžeme dočkat již v prosinci a i díky tomu koruna rozšiřuje své zisky. Prosincový růst sazeb přitom v očekáváních peněžního trhu ještě není zcela zakomponován – může proto stále značnou část trhu překvapit, koruně připsat nové body a posunout ji do těsnější blízkosti 25,00 EUR/CZK.

Nedílnou součástí dnešního úspěchu koruny je ovšem i situace v eurozóně.Tam přes velice dobré výkony ekonomiky dala ECB jasně najevo, že celý příští rok plánuje sazby ponechat v záporu. To je živnou půdou pro příliv nových “horkých” peněz do korun i jiných atraktivnějších měn. Především z tohoto důvodu očekáváme, že koruna v nejbližších měsících zůstane na výsluní.

Rostoucí překoupenost (odhadem desítky miliard spekulativního kapitálu) ovšem na druhé straně činí korunu zranitelnou vůči výraznější změně politiky ECB. Vidina vyšších euro-sazeb jednoduše může přitáhnout horké peníze zpátky do eur a korunu oslabit. S něčím takovým ale nepočítáme dříve než v druhé polovině příštího roku.

V delším období také silná koruna může pomoci ještě více rozhýbat domácí investice – jednoduše tak, že je zlevní (investice jsou značně dovozně náročné). Do investic přitom již řadu podniků tak jako tak tlačí nedostupná a drahá pracovní síla. Silnější investice by mohly časem zrychlit dovozy, zhoršit vnější bilanci Česka, a oslabit tak přirozené fundamenty koruny…, to ovšem bude ještě chvíli trvat.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.