CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

27. 05. 2019

0 komentářů

Proč nevěřit koruně?

 

Koruna na uplynulý týden nebude vzpomínat úplně dobře. Měnový pár si je v jednu chvíli vyrazil na výlet až do blízkosti 25,90 EUR/CZK – nejslabší úrovně od počátku roku. Zdá se jako by část zahraničních investorů opět ztrácela s korunou trpělivost, a ta tak nečekaně dokáže zahrát i roli největšího otloukánka v regionu, který v určitých seancích zaostává i za maďarským forintem.

Loading



 

Důvody neúspěchu koruny jsou přitom stále stejné. Na prvním místě je to vysoký objem spekulativního kapitálu v korunách (odhadem desítky miliard eur) – a tento kapitál je postupem času čím dál méně trpělivý. Jednak proto, že koruna již skoro dva roky nepředvedla prakticky žádné zisky (pod 25,50 se podívá jen zřídka kdy), a investoři popravdě dostávají strach, že se “automat na apreciaci” jednoduše zasekl. Současně proto, že již přestávají věřit dalšímu růstu domácích úrokových sazeb – tedy minimálně tak výraznému, aby přesvědčil k příchodu do korun zahraniční hráče. A v neposlední řadě zahraniční láska ke koruně chladne kvůli přetrvávajícímu globálnímu napětí. Obchodní války, Brexit, ale i experimentální měnová politika v Maďarsku – to vše je spíš důvodem z koruny odcházet než v ní otevírat nové pozice.

Čistě domácím argumentem proti české měně je pak vysoká zajištěnost domácích exportérů – podle průzkumu ČNB je zajištění exportérů nedaleko historických maxim a výrazně narostlo i zajištění prostřednictvím eurových úvěrů.

To vše jsou dobré argumenty, proč koruně příliš nevěřit a my budeme v nejbližší době oslabovat náš stávající výhled na korunu (z dnešních 25,40 pro konec roku). Současně jsme ale přesvědčeni, že masivnější prodeje koruny a její výrazné ztráty by musely být spojeny s o poznání větším globálním šokem (např. skutečné realizace tvrdého Brexitu nebo německá recese). S tím v tuto chvíli nepočítáme.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *