Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Proč nevěřit koruně?

Investice 27.05.2019 | 14:45 0 Komentářů

Koruna na uplynulý týden nebude vzpomínat úplně dobře. Měnový pár si je v jednu chvíli vyrazil na výlet až do blízkosti 25,90 EUR/CZK – nejslabší úrovně od počátku roku. Zdá se jako by část zahraničních investorů opět ztrácela s korunou trpělivost, a ta tak nečekaně dokáže zahrát i roli největšího otloukánka v regionu, který v určitých seancích zaostává i za maďarským forintem.

Důvody neúspěchu koruny jsou přitom stále stejné. Na prvním místě je to vysoký objem spekulativního kapitálu v korunách (odhadem desítky miliard eur) – a tento kapitál je postupem času čím dál méně trpělivý. Jednak proto, že koruna již skoro dva roky nepředvedla prakticky žádné zisky (pod 25,50 se podívá jen zřídka kdy), a investoři popravdě dostávají strach, že se “automat na apreciaci” jednoduše zasekl. Současně proto, že již přestávají věřit dalšímu růstu domácích úrokových sazeb – tedy minimálně tak výraznému, aby přesvědčil k příchodu do korun zahraniční hráče. A v neposlední řadě zahraniční láska ke koruně chladne kvůli přetrvávajícímu globálnímu napětí. Obchodní války, Brexit, ale i experimentální měnová politika v Maďarsku – to vše je spíš důvodem z koruny odcházet než v ní otevírat nové pozice.

Čistě domácím argumentem proti české měně je pak vysoká zajištěnost domácích exportérů – podle průzkumu ČNB je zajištění exportérů nedaleko historických maxim a výrazně narostlo i zajištění prostřednictvím eurových úvěrů.

To vše jsou dobré argumenty, proč koruně příliš nevěřit a my budeme v nejbližší době oslabovat náš stávající výhled na korunu (z dnešních 25,40 pro konec roku). Současně jsme ale přesvědčeni, že masivnější prodeje koruny a její výrazné ztráty by musely být spojeny s o poznání větším globálním šokem (např. skutečné realizace tvrdého Brexitu nebo německá recese). S tím v tuto chvíli nepočítáme.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.