CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

15. 11. 2021

0 komentářů

Proč německý průmysl zaostává za italským?

 

Evropský průmysl vysílá trochu rozporuplné signály. Celkový pohled není nijak optimistický a je jasné, že z motoru oživení se ke konci roku 2021 stává jeho brzda. Na druhou stranu ne všude jsou výpadky v subdodávkách, špatná logistika a drahé energie stejně velkou brzdou. Z odvětví je nejvíce zasažena výroba automobilů, kterou daleko více než jiné sektory zasáhl výpadek polovodičů. Výrazné problémy s produkcí hlásí v eurozóně více než 90 % firem z odvětví automotive. Zatímco v textilním nebo potravinářském průmyslu (významném ve Francii a Španělsku) je to jen necelá třetina firem. Německý automotive se podílí na HDP zhruba 5 %, což je výrazně více než francouzský nebo italský (zhruba 1 % HDP).

Loading 

Pravděpodobně i proto je daleko více zasažen celý německý průmysl, který se na konci září pohyboval více jak 15 % pod svými maximy z roku 2017 (německý automotive byl 50 % pod svými maximy). Možná trochu překvapivě italský, španělský i francouzský průmysl odolává pandemii lépe a pohybuje se o poznání blíže předkrizovým maximům. Kromě nižšího podílu sektoru automotive to může být i důsledek menší propojenosti italského a španělského průmyslu s asijskými ekonomikami (odkud váznou dodávky nejvíce). A svoji roli mohou sehrát i menší problémy s nedostatkem zaměstnanců v italském a španělském průmyslu (německý trh práce je o poznání přehřátější) – nedostatek pracovníků je podle posledního průzkumu EK problémem pro více než třetinu německých průmyslových firem, ale pouze pro 5 % italských firem.

I přes tyto rozdíly ale nakonec pravděpodobně šlápne na brzdu průmysl v celé eurozóně a konec roku bude proto ve znamení o poznání slabšího růstu celé Evropy. Očekáváme, že růst v celé eurozóně nepřekoná ve čtvrtém kvartále 1 % mezikvartálně a největší evropská ekonomika Německo může dokonce opět poklesnout.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *