CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

15. 06. 2022

0 komentářů

Proč končí éra levné ropy?

 

Vysoké ceny ropy a především finálních produktů nadále citelně zdražují paliva pro koncové spotřebitele. Stále větším politickým tématem jsou před blížícími se podzimními volbami drahé pohonné hmoty ve Spojených státech, kde jsou řidiči tradičně zvyklí na levný benzín. Jeho průměrná cena však poprvé v historii překonala hranici 5 USD/galon. Americký prezident Biden na to konto tvrdě kritizoval domácí ropný gigant Exxon, který dle jeho slov „v tomto roce vydělal více než pánbůh“. 

Kritika domácích těžařů za jejich neochotu bryskně navýšit těžbu však působí ze strany Bidenovy administrativy dost schizofrenně. Od té doby, co se demokraté dostali k moci, totiž dávají domácímu ropnému sektoru zřetelně najevo, že se jedná o neperspektivní (čti „ne-zelený“) sektor, který čeká podstatně tvrdší (a velmi nejisté) regulatorní prostředí.

Připomeňme, že to byl právě americký břidlicový boom z počátku minulé dekády, který obrátil globální ropný trh vzhůru nohama a přinesl období relativně levné ropy v letech 2015-2020. Američtí „břidlicáři“ se totiž díky svému flexibilnímu těžebnímu modelu stali tzv. mezními producenty, kteří ukotvili dlouhý konec forwardové křivky okolo 60 USD/barel. Navíc se díky tomu staly USA poprvé po pěti dekádách čistým vývozcem ropy a finálních produktů, díky čemuž významně posílila americká energetická bezpečnost.

Za poslední dva roky se ale mnohé změnilo. Jednak přišel zmíněný tlak Bidenovy administrativy ve světle širších dekarbonizačních snah a jednak tlak ze strany akcionářů. Ti totiž začali v čím dál větší míře akcentovat kapitálovou disciplínu a hlavně profitabilitu těžařů (po mnoha letech v červených číslech). Jinak řečeno, mantrou již není růst produkce za každou cenu, ale generování volného cash flow k výplatě dividend nebo zpětnému odkupu akcií. Není proto překvapivé, že američtí těžaři – navzdory vysokým cenám ropy – neodšpuntovali třetí vlnu břidlicové revoluce.

Co to všechno znamená pro cenový výhled na ropu? Vyšší produkční náklady amerických těžařů (resp. jejich slabší odezva na cenový impuls) v kombinaci s trvalým výpadkem části ruské produkce a dlouhodobou strukturální pod-investovaností v celém sektoru implikují vyšší rovnovážnou cenu ropy. Éra relativně levné ropy z let 2015-2020 je proto minulostí a je potřeba si zvyknout na nový normál, kdy se bude ropa pohybovat spíše okolo hranice 100 USD/barel.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Rozhovor: Investice do rodinných podniků může být nyní zajímavá

Zakladatelé a majitelé společností z 90. let budou čím dál více řešit, jak se z podnikání stáhnout a komu firmu předat. Scházejí nástupníci. Ale trh s prodejem rodinných firem ovlivňují i další aktuální skutečnosti – vysoká inflace, válka na Ukrajině. O tom, jak se nyní investoři dívají na trh M&A […]

Text: Milan Vodička

Foto: EqSA

01. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.