Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Proč guvernér Rusnok hovoří o možnosti dvojitého růstu sazeb do konce roku?

Banky 13.09.2018 | 14:29 0 Komentářů

Guvernér Rusnok včera trhy překvapil, když přiznal, že sazby mohou jít tento rok vzhůru ještě dvakrát. S jedním růstem sazeb do konce roku jsme my i trhy počítali, druhý růst ale poslední prognóza v zásadě připouští jen v náznacích. Proč tedy guvernér Rusnok hovoří o možnosti druhého růstu sazeb právě teď?

Za prvé podle našeho názoru proto, aby ještě podpořil a utvrdil ve správnosti sázky trhů na růst sazeb na nejbližším zasedání (26. září).

Za druhé ČNB předpokládá, že koruna ve čtvrtém kvartále začne postupně posilovat (25,30 a 24,80 EUR/CZK na začátku 2019) a zatím tomu nic nenasvědčovalo. Guvernér Rusnok tak mohl cítit potřebu se připomenout, že když práci nedovede koruna, tak jsou tady pořád ještě centrální bankéři se svými sazbami.

A v neposlední řadě mohou být poslední slova guvernéra Rusnoka brána i jako signál, že bankovní rada nehodlá brát prognózu jako dogma. Přesto, že inflace i hospodářský růst lehce zaostávají za srpnovou prognózou, pro guvernéra Rusnoka jsou to v tuto chvíli podle všeho detaily a soustředí se na širší obrázek ekonomiky, která se zjevně přehřívá.

Cílem tedy není postupovat přesně podle cesty nalajnované prognózou. Ale spíše využít “dobrých časů” k posunu sazeb do normálních vod. Ty by guvernér rád viděl „kolem 2,5 procenta, možná až ke třem procentům“ tak, aby se reálné sazby pohybovaly v okolí 1,5 %. Uvidíme ale v nejbližších měsících, jak moc se bankovní rada bude chtít odpoutávat od trajektorie narýsované prognózou. Mezi centrálními bankéři jsou i holubice, kterým rychlejší růst sazeb nemusí být po vůli…, jak ostatně varoval v tomto týdnu Oldřich Dědek.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.