Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Problémy státu by nemusely být. Kdybychom platili daně

Investice 18.05.2010 | 09:56 0 Komentářů

Padesát miliard nedoplatků stát už nikdy nezíská

Praha  – Už skoro 170 miliard korun dluží lidé i firmy státu. Objem všech nedoplatků v příjmech státního rozpočtu totiž vloni vzrostl na 167,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v návrhu státního závěrečného účtu, který agentuře ČTK poskytlo ministerstvo financí.
Oproti předchozímu roku se nedoplatky zvýšily o 2,3 miliardy. Více než polovinou se na tomto objemu podílely dlužné daně, třetinu tvořily nedoplatky u sociálního pojištění a zhruba pět procent nedoplatků evidovali celníci.
Největší část nedoplatků připadá na daň z přidané hodnoty, a to 48 miliard korun. Naproti tomu pouhých deset milionů korun dlužili lidé na dědické dani. Největší podíl, téměř třetinu nedoplatků, evidovaly pražské úřady. Nejpoctivěji platí své závazky v Hradci Králové. Dluží jen 4,8 miliardy korun.
Stát uspěje jen v jednom z pěti případů
Stát loni nedoplatky vymáhal v téměř třech milionech případů, což by v případě úspěchu dalo dohromady 68 miliard korun. Ve skutečnosti ale uspěl jen v 554 tisících případů. Z nich se podařilo získat celkem šest miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.