Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Pro trhy první ostrý týden v novém roce

Investice 06.01.2014 | 09:52 0 Komentářů

Pro globální trhy startuje první plnohodnotný týden, který bude obsahovat řadu důležitých dat v čele s americkými statistikami z trhu práce za měsíc prosinec. Ty však přijdou na pořad až v samém závěru pracovního týdne, takže se pojďme podívat, co zajímavého se může přihodit do pátečního odpoledne, kdy zřejmě vše opět přebijí další dobrá čísla o americké zaměstnanosti. (Komentář ČSOB)

K důležitým momentům budou nepochybně patřit výstupy z hlavních centrálních bank světa, které tento týden budou mít podobu zápisu z posledního zasedání Fedu a zasedání ECB. Především v prvním případě budou trhy ve střehu, neboť Fed jeho velkou část překvapil tím, že již v prosinci zahájil útlum měnové expanze. Tento jestřábí krok bude v podrobném zápisu pitván, přičemž s ohledem na převahu holubic ve FOMC očekávejme spíše velmi opatrnou rétoriku.Ta by možná mohla minimálně na čas zbrzdit tlak na růst amerických sazeb a také vzít dolaru vítr z plachet. Naopak holubičí zápis z jednání Fedu může ulevit některým měnám z emerging markets, které se v čele s tureckou lirou ocitly znovu pod tlakem. Svým způsobem se tak opakuje historka z minulého léta, kdy růst dolarových sazeb odrovnal dosavadní miláčky investorů – měny z rychle rozvíjejících se zemí známých pod zkratkou BRICS.

Dodejme, že vedle důležitých makro událostí ve světě se budeme moci seznámit i se zajímavými čísly z české ekonomiky, mezi nimiž mohou vyniknout prosincová inflační data a údaje o průmyslové výrobě (listopad). Podle našeho názoru zůstane inflace nehledě na devalvaci nízká, přičemž průmysl může s ohledem na dobrý index PMI vykázat celkem dobrá čísla.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.