Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Pro akcie úspěšný týden. Ceny komodit ovlivňoval silný dolar

Pro akcie poměrně úspěšný týden. Ekonomická data měla spíše podpůrný charakter. Dohoda o záchranném plánu pro Řecko konečně dosažena. Euro opět pod tlakem. Ceny komodit ovlivňoval silný dolar. (komentář Michala Doležala, COMMERZBANK AG)

Akciové trhy vstoupily do uplynulého týdne se  snahou o oživení a tuto tendenci si udržovaly v průběhu dalších obchodních dní. Trhy vstřebávaly schválení návrhu reformy amerického  zdravotnictví, která prošla Sněmovnou reprezentantů. Akcie farmaceutického sektoru reagovaly pozitivně. Volatilnějším vývojem procházely akcie bankovních domů, které měly problémy udržet  si půdu pod nohama tak jak nadále pokračovala nejistota ohledně konkrétního řešení situace Řecka. Podporu trhům propůjčovaly energetické a těžařské tituly. Suma sumárum globální akciové trhy znovu překročily 17-měsíční maxima. V Evropě zazářila britská životní pojišťovna Legal & General, jejíž akcie v úterý vyskočily o téměř 5% nebo zástupce energetického sektoru Cairn Energy, kdy akcie firmy raketově vylétly o 10%. Na amerických burzách stojí za zmínku komponent indexu Dow Jones společnost Caterpillar, která získala po zvýšení cílové ceny od analytiků. Technologický sektor podporovaly akcie Apple a Cisco, jejichž kurzy překračovaly 52-denní maxima. Uprostřed týdne akciové trhy přibrzdilo snížení ratingu Portugalska agenturou Fitch o jeden stupeň na AA- s negativním výhledem. Pro trhy nebyla zpráva zřejmě příliš velkým překvapením a dokázaly jí poměrně rychle absorbovat.

Na straně ekonomických dat sledovali investoři německý index podnikatelského klimatu Ifo, který dopadl o něco lépe než čekal trh. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech byly zhruba v souladu s očekáváním. Také americká data z trhu práce o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti vyloženě nezklamala. Šéf Fedu Bernake vystoupil ve sněmovním výboru pro finanční služby. Zopakoval závěry z posledního jednání centrální banky s tím, že doba trvání nízkých úrokových sazeb bude záležet na stavu ekonomiky.

Trhy se upíraly na summit Evropské unie v Bruselu, v rámci kterého se očekávalo také projednávání pomoci Řecku. Zástupci vlád nakonec dospěli k dohodě o záchranném plánu, že v případě bezprostředně hrozícího nesplacení závazků obdrží Řecko pomoc ve formě kombinace bilaterálních půjček, alokovaných podle klíče ECB, a pohotovostních prostředků od MMF pokud to bude nezbytné.

Devizový trh  během týdne reagoval na nejistotu ohledně možné pomoci Řecku. Po testování dolní hranice kurzového intervalu se euro poměrně brzy   dostalo opět pod tlak. Sílící spekulace že do hry může vstoupit řešení od MMF interpretovaly devizové trhy jako známku slabosti evropské politiky ve schopnosti konkrétně řešit aktuální situaci zadlužení některých členů eurozóny. Propad eura byl výrazný, společná evropská měna sklouzla pod úroveň 1,33 proti dolaru. Zdá se, že reakce kurzu EUR/USD na ekonomická data z eurozóny je v současné době asymetrická. Zatímco dobrá data jsou ignorována, špatná data zvyšují tlak na euro. Dolar se pohybuje kolem 10-měsíčního maxima vůči euru.  Dohoda o pomoci Řecku, dosažená po vleklých dohadech, má na podporu eura zatím pouze omezený vliv a kurz EUR/USD se během pátku dopoledne pohyboval kolem úrovně 1,3380. 

autor je specialistou na cenné papíry pražské pobočky COMMERZBANK AG.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.