Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Přísnější regulace se rovná nižší HDP. Tvrdí bankéři

Investice 10.06.2010 | 15:22 0 Komentářů

Největší negativa mají pocítit země eurozóny

Praha, Vídeň – Bankéři se stále hlasitěji bouří proti připravovaným opatřením vlád na zpřísnění regulace finančního sektoru ve světě. Argumentují tím, že se zpomalí růst HDP a navíc vzroste nezaměstnanost. 
 Podle studie zpracované Institutem mezinárodních financí (IIF) a Evropskou bankovní federací (EBF) z toho může vyplynout zráta až pěti milionů pracovních míst v eurozóně a zpomalení růstu HDP v této oblasti o 4,4 procentního bodu během následujících deseti let.
„Studie přitom vychází především z návrhů, které jsou známy již delší dobu a u kterých je možné provést kvantifikaci. Neuvažuje například pákový poměr a některé požadavky na likviditu. Kdyby je zahrnula, byly by dopady tvrdší,“ zdůraznil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek. Studii zpracoval IIF, Evropská bankovní federace se intenzivně podílela na části pro eurozónu.
Největší dopad na eurozónu
Podle studie by byly dopady vládních regulačních opatření nejtvrdší v zemích, kde se platí eurem. V Evropě totiž banky financují 75% půjček soukromého sektoru, zatím co v USA jen čtvrtinu. Důsledkem by, dle závěrů studie, měl být pokles růstu bankovních úvěrů v eurozóně na 2%, zatímco v případě nezavedení regulace by byl více než o polovinu vyšší (3,3%). Zdraženípůjček studie v průměru odhaduje na 1,15 procentního bodu. Díky těmto faktorům by došlo ke zpomalení ekonomického růstu a snížení počtu zaměstnaných.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.