Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Přísnější podmínky pro kampeličky senátoři neschválili

Investice 24.10.2014 | 09:36 0 Komentářů

Senát včera nepodpořil novelu zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, ve které mělo dojít ke zpřísnění podmínek družstevních záložen. Senátorům se například nelíbí vládou navrhované omezení pro maximální velikost záložen ve výši pět miliard korun a navrhují snížit souhrn peněz spravovaných kampeličkami na čtyři miliardy korun.

Dále je podle senátorů ustanovení, které se týká členského podílu v záložnách ve výši deset procent vkladu, na které by se nemělo vztahovat zákonné pojištění, protiústavní. „V případě krachu kampeličky by tak nebyl vrácen,“ uvedla senátorka za Stranu zelených a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. S tímto ustanovením nesouhlasí ani Asociace družstevních záložen, která chce podat ústavní stížnosti.

S novelou nesouhlasí ani menší záložny. „Tak drastická a náhlá změna modelu fungování může způsobit jediné – likvidaci sektoru. Toto ustanovení fakticky odřízne družstevní záložny od vkladatelů a znemožní, respektive významně omezí schopnost přijímat vklady,“ řekl Petr Illečko, předseda představenstva spořitelního družstva Ano a člen prezídia Asociace družstevních záložen.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.