Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Příjmy státu rostou, ale výdaje je předhánějí

Makro 02.07.2018 | 15:50 0 Komentářů

Státní rozpočet za první půlrok vykázal deficit 5,9 miliard korun. Za stejné období loňského roku pak rozpočet zaznamenal přebytek 4,6 miliard. Oproti závěru minulého měsíce je však situace výrazně příznivější, protože v květnu státní finance hospodařily se schodkem 23 miliard korun. Pokračuje velmi dobrý výběr daní, nicméně na zvýšené státní výdaje ani velmi dobrá dynamika ekonomiky, která zvyšuje příjmy rozpočtu, nestačí. Zatímco příjmy státního rozpočtu přidaly 6,7 %, výdaje vyskočily o 10,3 %. 

Inkaso DPH vzrostlo meziročně o 4,9 % (6,1 mld. CZK) s tím, že v letošním roce větší část peněz jde ve prospěch obcí. Pokud bychom započítali celkový výběr DPH na úrovni veřejných rozpočtů, pak by nárůst výběru DPH odpovídal 8,2 % (14,8 mld. CZK). Tato dynamika odráží zvyšování maloobchodních tržeb. Domácnosti utrácejí mnohem více než v loňském roce a tento růst se koncentruje hlavně ve zboží, které podléhá vyšší sazbě DPH. Vyšší příjmy plynou také z daně z příjmů fyzických osob. V těch se odráží masivní nárůst mezd jak ve veřejném, tak v soukromém sektoru. K tomu se ještě přidává vyšší zaměstnanost.

O něco slabší je situace u firemních daní. Zisky firem ztenčují vyšší mzdy, které musí platit zaměstnancům. Navíc firmy také letos více investují. I proto pravděpodobně inkaso daní právnických osob v letošním prvním pololetí kleslo o 1,1 %. Rozpočet podporují také příjmy plynoucí z EU. Na nich se ještě výrazně projevují závěrečné platby vztahující se k programovému období 2007-2013.

Meziroční růst výdajů stát zaznamenal zejména v oblastech dotací do školství (10,4 miliardy korun) a důchodů (+10,2 mld.) První položka souvisí navýšeními platů učitelů a nepedagogického personálu škol v červenci a listopadu loňského roku. I důchody byly navýšeny na začátku letošního roku. V průměru se jednalo o 475 korun.

Dobrou zprávou je, že se zvyšovaly i investice. Oproti loňskému roku o vysokých 62,7 %. Začaly se totiž více čerpat evropské peníze. I tak ale zatím investiční aktivita zaostává a stát podle nás letos neutratí všechny prostředky, které se předsevzal proinvestovat.

Na konci roku podle nás rozpočet dosáhne schodku 40 miliard korun. Lepší investiční aktivita by mohla schodek poslat hlouběji.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.