Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Přichází nejvýnosnější období v roce

Investice 08.10.2012 | 01:11 0 Komentářů

Právě odstartovalo poslední čtvrtletí roku (Q4). Právě toto období bývá z historického hlediska  pro akciové trhy  nejvýnosnější. Bude se akciím dařit i letos (komentář Saxo Bank)?

Společnost Johnson Research Group zveřejnila průzkum měsíčních výnosů amerického akciového indexu S&P 500 od roku 1990, a došla k zajímavým závěrům: poslední čtvrtletí bývá nejvýnosnějším v celém roce.

  • průměr všech Q1: +1,3%
  • průměr všech Q2: +2,1%
  • průměr všech Q3: – 1,1%
  • průměr všech Q4: + 4,9%

Co se volebních let týče, přináší obvykle říjen návrat volatility po pomalých letních měsících. Částečně kvůli začátku výsledkové sezony (která letos začíná 9. října), ale také kvůli návratu aktivity na trhy po prázdninách.

 saxo-vynosy

Zdroj: investorplace.com

Říjen bývá obvykle ze 68 procent pozitivním měsícem, také 64 procent ze všech listopadů bylo úspěšných a u prosince je to dokonce neskutečných 82 procent! Zdá se, že trhy by měly snadno vyšplhat na zeď vystavěnou ze starostí. Steen Jakobsen, hlavní ekonom ze Saxo Bank se ovšem domnívá, že tohle nebude fungovat navěky.

Investiční banky ještě před pár lety agresivně povzbuzovaly své klienty, aby v prosinci vsadili na euro proti dolaru, protože to do té doby v 90 procentech případů vycházelo. Ale hádejte, co se pak stalo? Ano, euro se propadlo“ dodává zkušený ekonom

Jde o to, že je to pořád jen o pravděpodobnosti nebopočítání čísel , která jsou založená na statistických hodnotách. Ano, je to sice dobrá informace, ale pořád jsou to jen další pouhá vstupní data. „Nezapomínejme na to, že trhy jsou ze 70 procent založené na psychologii a jen ze 30 procent na ekonomice, a ne naopak.“ uvádí Jakobsen.

Výhled Saxo Bank do konce roku není příliš optimistický: „Znervózňuje nás napětí ve společnosti, „fiskální útes“ v rozpočtu USA  a současně i nižší růst světové ekonomiky. Nechceme předvídat masivní pokles akciových trhů, ovšem kvůli selhání politiků skrze nekonečné tištění peněz ze strany ECB a Fedu nemůžeme vyplnit přání vždy pozitivního davu a zůstáváme skeptičtí.“ dodal Jakobsen

Na druhou stranu pro investory, kteří raději zkoumají čísla než ekonomiku, vyznívá nadcházející období příznivě. Kdyby se potvrdila historická výnosnost (říjen 1,5 %, listopad 1,4 % a prosinec 2 %), tak by zhodnotily fiktivní portfolio 100.000 Kč o téměř 5.000 Kč, což by zhruba odovídalo výnosu okolo 20 % p.a.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.