Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Při chřipce letos přijdete o víc peněz než vloni

Investice 05.12.2009 | 12:24 0 Komentářů

Pokud vám lékař nenařídí karanténu, zůstanete bez peněz nejméně první dny nemoci

Praha – Při letošní chřipce můžete přijít o více peněz než v předchozích letech. Zaměstnanci totiž od 1. ledna 2009 nedostávají za první tři dny nemoci žádné peníze. V praxi se doba bez příjmů může dokonce prodloužit o další dny. Změnu prosadila koaliční vláda vedená ODS ve snaze omezit počet simulantů.
ČSSD nyní přišla s dalším návrhem na opětovné proplácení prvních dnů nemoci. Vláda Jana Fischera sice tento návrh nepodpořila, rozhodující slovo ale budou mít poslanci. I když změna projde, začne platit až od ledna 2011.
Neproplácení prvních tří dnů se podle exministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) osvědčilo. Počet vydaných pracovních neschopenek klesl meziročně o třetinu. Podle Nečase navíc při týdenní nemoci dostane například zaměstnanec se mzdou kolem 20 tisíc korun řádově o stovky korun více, než podle dřívějšího systému, a to i přes neproplácení prvních tří dnů.
#obj_5275
Kromě simulantů však statistiku „vylepšili“ také lidé, kteří si místo neschopenky raději vezmou dovolenou. V lepším případě čerpají takzvané „sick days“, tedy placené volno poskytované firmou na včasné vyléčení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.