CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

04. 07. 2022

0 komentářů

Prezident Zeman naznačuje, že chce “holubičí” bankovní radu. To není dobrá zpráva pro korunu

 

Výroky prezidenta Zemana pro korunu nevěstí nic úplně dobrého. V rozhovoru pro CNN Prima news naznačil, že vybíral nové kandidáty ke guvernérovi Michlovi tak, aby se jednalo převážně o holubice. „Mluvil jsem s novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k nějakému razantnímu navyšování úrokových sazeb,“ uvedl prezident. S vyššími domácími i zahraničními inflačními tlaky, rostoucími inflačními očekáváními a zejména s růstem úrokových sazeb v okolních evropských zemích je přitom vysoce pravděpodobné, že nová prognóza a většina interních analýz ČNB bude volat po dalším růstu úrokových sazeb. 

Pokud by se nová bankovní rada od začátku profilovala jako holubičí (jak naznačoval prezident) a podobně jako guvernér (většinově) apriori odmítala další růst sazeb, mohl by být odliv kapitálu a tlak na korunu ještě výraznější. Určitá míra nejistoty bude panovat nějakou dobu i ohledně ochoty “obměněné” bankovní rady vůbec korunu dál aktivně bránit.

V základním scénáři počítáme s tím, že ho bankovní rada nevyslyší, ale nebude další růst úrokových sazeb vylučovat. To však může výrazně zesílit odliv krátkodobého kapitálu z Česka a ČNB bude muset bránit korunu o poznání výraznějšími devizovými intervencemi.V tomto bodě očekáváme, že nakonec bude panovat bankovní radě shoda – zajímavé může být z tohoto pohledu už první setkání nové bankovní rady nad “běžnou agendou” (7.7.), kdy může teoreticky dojít na první hlasování o intervencích.

Jinak na globálních trzích v tuto část roku zpravidla startuje letní obchodování vyznačující se poklidnější náladou, nižšími zobchodovanými objemy a celkově nižší volatilitou na většině trhů. Tento rok však může být v létě o poznání bouřlivěji – série stagflačních šoků dopadajících na vyspělé ekonomiky povede investory k pečlivému sledování (nejen) nových inflačních čísel, ale i všech indicií z reálné ekonomiky. V nadcházejícím týdnu budou bezesporu v centru pozornosti červnová čísla z amerického trhu práce. Po slabších osobních výdajích amerických domácností a výrocích šéfa Fedu bude klíčové vedle celkového přírůstku pracovních míst a nezaměstnanosti (očekává se pokles na 3,5 %), sledovat zejména dynamiku mezd.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spořicí účty a úrokové sazby 2020

ČNB zvýšila úroky. Co na to spořicí účty?

Známe nabídky spořicích účtů nabízející setrvale lepší úročení. Narazili jsme i na 2% úročení pro ty, kteří umí kliknout, přeskočí, ale nepodlezou. Známe i nejlepší nabídku pro bohaté, pro vklad nad milion korun. Jakkoli lze teoreticky získat 2,08 % ročně, inflaci to neporazí. Neříkejte ale hop, dokud […]

Text: Radovan Novotný

13. 02. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.