Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Prezident vybídl ČNB, aby již nezasahovala na oslabení koruny

Makro 15.01.2015 | 10:09 0 Komentářů

Prezident Miloš Zeman vybídl Českou národní banku (ČNB), aby již nezasahovala na oslabování koruny. Podle prezidenta by se potom měla koruna stabilizovat. Koruna reagovala posílením k euru přibližně o 30 haléřů.  

„Česká národní banka by si neměla hrát na demiurga (svrchovaného tvůrce) české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016. Tím by se podle mého názoru kurz české koruny stabilizoval,“ řekl Miloš Zeman.

„Pokud se v nejbližší době ukáže, že strach z další akce centrální banky je přehnaný, měla by koruna dobývat ztracené pozice zpět. Miroslav Singer ve svém blogu, stejně tak jako Miloš Zeman svoji výzvou, začal přehnaná očekávání a sázky některých tržních hráčů mírnit. Do únorového zasedání ČNB se ale koruna ještě může ještě dostat pod tlak. Pravděpodobně až nová prognóza a komentáře k ní mohou přinést trvalejší zklidnění,“ uvedl hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

Naposledy intervenovala ČNB v listopadu 2013. „Koruna se od té doby obchoduje na trhu za kurz vzniklý působením nabídky a poptávky. A pokud jde o samotné oslabování české měny vůči dolaru, drtivá většina tohoto oslabení je způsobena poklesem kurzu eura vůči dolaru,“ uvedl mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.