Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Prezident pochválil vládu, znovu se pustil do Pussy Riot

Investice 26.12.2014 | 13:29 0 Komentářů

Za svůj hlavní úkol považuje Miloš Zeman alespoň částečně pomoci ke snížení nezaměstnanosti. Řekl to ve vánočním projevu.

Prezident pochválil vládu, znovu se pustil do Pussy Riot

Lány – Současná vláda dala lidem naději. Ta je významným psychologickým faktorem ekonomického růstu. Kola ekonomiky, která brzdila nesmyslná politika vlády Petra Nečase, se tak roztočila, zhodnotil v dnešním vánočním poselství vládní kroky v uplynulém roce prezident České republiky Miloš Zeman.

„Podnikatelé začali mít větší chuť investovat a spotřebitelé o něco větší chuť utrácet,“ řekl Zeman. Vláda podle něj pomohla i rodinám s dětmi a valorizací penzí také starobním důchodcům.

Prezident zároveň podpořil zvýšení minimální mzdy tak, aby se zvětšil rozdíl mezi ní a sociálními dávkami, což podle něj lidi více motivuje k práci.

Hlavním úkolem: Snížit nezaměstnanost

Za hlavní úkol své prezidentské funkce považuje alespoň malým dílem přispět ke snížení nezaměstnanosti. „Protože nezaměstnanost je nejenom ztráta ušlého výdělku, ale je to i ponížení lidské důstojnosti. Člověk, který přijde o práci, se cítí vykořeněn ze společnosti, která ho nepotřebuje,“ podotkl prezident.

V této souvislosti připomněl mimo jiné svou letošní návštěvu Číny, kterou mu jeho kritici vyčítají. Zeman ale Čínu považuje za významný trh, který nabízí českým podnikatelům velké příležitosti. „Jsem rád, že se při této návštěvě podařilo dosáhnout rozšíření našich odbytových možností a že už teď se začínají uskutečňovat první přímé čínské investice v České republice,“ dodal prezident.

Kritice naopak neunikl služební zákon, který měl odpolitizovat státní správu. „Ve skutečnosti ji ale jen dále zpolitizoval tím, že vysoké úředníky jmenují politici. Devadesát sedm procent našich občanů jsou nestraníci, považuji tento zákon za protiústavní proto, že tyto nestraníky diskriminuje ve prospěch sympatizantů politických stran,“ řekl prezident Zeman s tím, že proto podal podnět k Ústavnímu soudu, aby tento zákon prošetřil.

V projevu opět Pussy Riot

Připomněl také, že chce být v očích občanů ČR i zahraničních států prezidentem suverénním s vlastním názorem. „Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu, naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno,“ neodpustil si prezident narážku na ostrou kritiku, která se na něj snesla poté, co se v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu Hovory z Lán opřel do ruské feministické skupiny Pussy Riot nebo na návštěvě Číny hovořil o lidských právech v této zemi.

Ostatně o skupině Pussy Riot se zmínil i v dnešním projevu. „Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se za symbol boje za lidská práva vydávala pornografická skupinka s vulgárním názvem. Je to urážka všech skutečných bojovníků,“ sdělil prezident. Prohlásil také, že se nikdy nebude podřizovat přikrášlování českých dějin a nikdy nebude brát vážně bývalé antichartisty jako současné bojovníky za svobodu.

„Na druhé straně, každý člověk má právo na svůj vlastní názor, každý občan má právo se se mnou na mých cestách po regionech setkat. Těm, kteří mají nesouhlasný názor, dávám vždy právo prvního slova,“ vyzval občany Miloš Zeman.

Přeji vám zajímavou práci

V závěru projevu popřál lidem, aby měli zajímavou práci, která by je naplňovala. „Minulý rok jsem vám přál naplněný život. Dovolte mi, abych dnes to přání doplnil přáním, které vyplývá z toho, že život můžeme naplnit jen užitečnou prací nejen pro sebe, ale i pro druhé. Přeji vám tedy do budoucna zajímavou práci, ze které budete mít radost.  Šťastný a veselý nový rok,“ popřál do příštího roku prezident Zeman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.