Středa 01. dubna. Svátek má Hugo.

Prezident nevyloučil dřívější ukončení intervencí

Investice 20.03.2017 | 16:31 0 Komentářů

Prezident Miloš Zeman koncem minulého týdne jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Při návštěvě Olomouckého kraje prezident naznačil, že by ČNB mohla přistoupit k ukončení devizových intervencí dříve než v polovině letošního roku.

„Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme. Ale to už ponecháváme na rozhodnutí vedení ČNB,“ uvedl Miloš Zeman. Bankovní rada přitom po svém únorovém zasedání opět uvedla, že pravděpodobným termínem ukončení intervencí je polovina letošního roku.

Je všeobecně známo, že Miloš Zeman je „zásadním odpůrcem“ devizových intervencí ČNB. „Jakýkoliv umělý zásah do měnového kurzu jenom deformuje tržní prostředí,“ uvedl prezident..

„Prezident Zeman se uchyluje k výrokům, které mají potenciál výrazně promluvit do měnové politiky ČNB a ovlivnit též uvažování a chování investorů do korunových aktiv a i samotný kurz koruny,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Nabourává tak podle něj aktuální snahu představitelů bankovní rady přesvědčit investory o tom, že ČNB ukončí intervenční režim právě až ve druhém pololetí. „Po Zemanovu výroku hrozí nárůst spekulativní poptávky i to, že ČNB přijde o manévrovací prostor pro překvapení trhů. Prezident by se podobných výroků dopouštět neměl, měl by ctít nezávislost centrální banky a její počínání vůbec nekomentovat,“ dodal analytik.

Zdroj: E15.cz

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.