Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Přetáčení tachometrů trestné nebude. Jen zakázané

Investice 15.03.2012 | 15:30 0 Komentářů

Vláda chce, aby bylo přetáčení tachometrů správním deliktem

Poslanci zamítli předlohu ČSSD, která by zavedla trestnost přetáčení tachometrů vozů. Připomínky k novele měla vláda, která ale chce tyto praktiky výslovně zakázat. Přetáčení tachometrů by mělo být podle úvah kabinetu správním deliktem.
Autoři novely poukazovali na to, že kupujícím vozů s přetočenými tachometry vznikají značné škody. Neznají navíc skutečné opotřebení automobilů, které může způsobit i nehodu. Předkladatelé poslance ale nepřesvědčili; pro zamítnutí hlasovala koalice, komunisté se hlasování většinou zdrželi.
Hrozilo by až desetileté vězení 
Vláda poukazovala na to, že novela by mohla vést až k absurdním situacím. Například za zvlášť závažný zločin až s desetiletou sazbou vězení by se považovalo obstarání počítačového programu, který umožňuje zásah do tachometru, s úmyslem umožnit nebo usnadnit vlastizradu.
Předkladatelé nynější novely s poukazem na údaje specializované firmy tvrdí, že takzvaně stočený tachometr má třetina až polovina ze zhruba 400 000 ojetých vozů, které se v Česku ročně prodají. Neoprávněný zisk z jejich prodeje činí prý asi čtyři miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.