CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

29. 11. 2017

0 komentářů

Přesvědčí mzdy ČNB ke zvýšení sazeb už v prosinci?

 

Napětí na českém trhu práce nepolevuje. I při rekordně nízké nezaměstnanosti se dále rozšiřuje nabídka volných pracovních míst, i když jejich struktura se příliš nemění. V první desítce se nadále drží především dělnické profese – od kvalifikovaných dělníků až po ty pomocné, řidiči a nově se mezi nejhledanější pozice dostaly uklížeč(ky)i. Růst nabídky volných pracovních míst tak jen dále potvrzuje, že si česká ekonomika drží velmi silné tempo růstu. Nakonec už v minulých dvou recesích se docela dobře ukázalo, že počty nabízených volných pracovních míst mohou dobře fungovat jako indikátor stavu ekonomiky. 

S předstihem jejich pokles hlásí přicházející hospodářský útlum a naopak. Prozatím se ovšem stále jen zvyšují a fungují spíše jako stále silnější páka pro zrychlování mezd v ekonomice. Nakonec údaje za první polovinu roku (+7,6 %) už ukázaly, že mediánové mzdy nabraly na tempu především v průmyslu (+7,9 %), kde chybí kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků nejvíce.

Vysoké tempo mezd můžeme přitom očekávat i za třetí čtvrtletí, kdy navíc nabídka volných míst poprvé pokořila hranici 200 tisíc. Bude to přitom jedno z posledních čísel (bude zveřejněno už v pondělí), které bude mít na svém zasedání bankovní rada k dispozici a kterému ČNB mimochodem věnuje zvýšenou pozornost. A to dokonce takovou, že v poslední zprávě o inflaci zveřejnila citlivostní scénář založený na možnosti růstu mezd o více než 8 %, který by pak asi vyžadoval výrazně rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než s jakým trh doposud počítá. Vzhledem k avizovanému zvyšování mezd ve veřejném sektoru o 10 %, respektive 15 %, se celkový nárůst o osm procent pro příští rok nezdá až tak nerealistický, i když v hlavním scénáři ČNB počítá s tempem jen 7,3 %.

Pondělní čísla o vývoji mezd tedy mohou být těmi posledními argumenty, které přimějí bankovní radu ke zvýšení úrokových sazeb už na prosincovém zasedání. ČNB by sice o něco málo předběhla svoji poslední prognózu, avšak s ohledem na opakovaný záměr vrátit sazby ke třem procentům během dvou tří let, by to byl krok vhodný. Jediné, co by ČNB v tomto rozletu mohlo brzdit, je snad už jen silná koruna. Nevypadá však, že by centrální bance kurz okolo 25,50 nějak vadil. Zvlášť když kurz stále považuje za proinflační riziko.

Petr Dufek, ČSOB

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Dnešní protiinflační jestřáb šetří

Inflace čili růst spotřebitelských cen patří k největším ekonomickým nebezpečím. A nejen ekonomickým. Patří i ke klíčovým rizikům jakéhokoli demokratického systému. Podkopává důvěru občanů ve stát a instituce.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.