Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Přes rekordní objemy se v životním pojištění dohánět Evropu nedaří

V minulém roce si klienti domácích pojišťoven sjednali nejvíce smluv životního pojištění za posledních pět let s pojistným, které překonalo historický rekord. Průměrné pojistné však stagnuje, nebo dokonce klesá.

Více než milion smluv životního pojištění s pojistným přesahujícím 25 miliard korun, to je statistika domácích pojišťoven za minulý rok. „Potvrdila se tím známá zkušenost, že v době hospodářské krize lidé více myslí na zadní kolečka a hledají finanční jistotu. Tu jim může životní pojištění spolehlivě poskytnout,“ řekl člen představenstva a ředitel divize životního pojištění ČSOB Pojišťovny Wim Guilliams.

Problém je ale v tom, že průměrné pojistné, které lidé platí za svá životní pojištění, loni stagnovalo nebo dokonce klesalo. Stagnaci zaznamenaly smlouvy s běžně placeným pojistným v pravidelných splátkách. Na jednu smlouvu připadá průměrně 8998 korun.

U jednorázově placeného pojistného dokonce průměrná suma klesla o 12 % na 137 565 korun. Jednorázovky přitom tvoří téměř 70 % celého objemu, lidé si jich sjednali za 17,4 miliardy korun. „I ve snižujícím se průměrném pojistném lze spatřovat vliv krize. Lidé v Česku sice uzavírají životní pojištění častěji, ale spoří po menších částkách,“ uvedl Wim Guilliams.

Zdroj: ČAP

Pojistné pod 9 000 korun je velmi nízké a znamená, zejména u kratších pojistek, nízkou pojistnou sumu. Ta by měla představovat minimálně dvou až pětinásobek roční mzdy, takže například při měsíčním výdělku 25 000 korun by měla představovat 600 000 až 1 500 000 korun. „Životní pojištění se nejvíce vyplatí tomu, kdo si je sjedná optimálně ještě do třicítky a ponechá si je až do odchodu do důchodu nebo i déle. Díky složenému úročení vložených peněz pak i nižší částky pojistného dokážou zajistit výplatu atraktivní sumy peněz,“ uzavírá Wim Guilliams.

Částka, které si ukládají lidé v ČR na životní pojištění jsou nízké i v podílu životního pojištění na hrubém domácím produktu země. Celkové předepsané pojistné na životní pojištění sice loni v ČR stouplo na 59,1 miliardy korun, a v důsledku poklesu HDP tak vzrostlo na dosud nejvyšší hodnotu (patrně okolo 1,7 procenta, údaje o HDP za rok 2009 dosud nejsou k dispozici), i tak je však tento podíl v porovnání s jinými zeměmi EU velice nízký. Podle posledních dostupných dat za rok 2007 představoval podíl životního pojištění na HDP v zemích EU-27 v průměru 6,0 procenta, což je bezmála čtyřikrát více než v ČR.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB Pojišťovny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.