Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Premiér: Doporučuji zastavit projekt sKaret

Penze 28.03.2013 | 14:37 0 Komentářů

Předseda vlády Petr Nečas dnes ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové doporučil, aby zastavila projekt sKaret. Uvedl, že myšlenka sKaret byla dobrá, realizace, kterou zvolilo minulé vedení MPSV, však nikoliv. Budoucnost tohoto koaličního projektu nyní bude záviset na rozhodnutí vlády – návrh řešení ministryně práce a sociálních věcí předloží kabinetu příští středu. (Komentář MPSV)

„Jsem přesvědčen, že se v budoucnu k platebním kartám v souvislosti se sociálními dávkami vrátíme. Teď je však třeba řešit aktuální situaci a zajistit také férový přístup k České spořitelně, s kterou má stát řádný smluvní vztah“, řekl předseda vlády Petr Nečas. Ministryně Ludmila Müllerová dodala: „Příští týden předložím do vlády materiál, který bude znamenat její rozhodnutí v souvislosti s sKartami.“ 

Případná kompenzace vůči České spořitelně bude záviset na výsledcích jednání vlády a na navazujících jednáních s dodavatelem. Do doby, než o budoucnosti sKarty rozhodne vláda, se sociální dávky budou vyplácet s jejím využitím tak, jako dosud. Pravidla totiž není možné – vzhledem k tomu, že se systém týká široké veřejnosti – měnit průběžně.

Premiér a ministryně práce a sociálních věcí se na dnešním jednání také shodli, že ve velmi krátké době dojde k personálním změnám v resortu práce a sociálních věcí. Jaké změny konkrétně to budou, se nejdříve musí dozvědět lidé, kterých se to týká.

Tématem jednání byly i sociální služby. Premiér uvedl, že se v brzké době osobně sejde s představiteli poskytovatelů sociálních služeb a bude s nimi jednat o aktuální situaci. Vítá rovněž, že se už podařilo dotace státu navýšit a podpoří myšlenku dalších peněz na tuto oblast. Ministryně Ludmila Müllerová upřesnila, že už od dubna začne MPSV poskytovatelům sociálních služeb rozdělovat z rezervy dalších 100 milionů korun. Půjdou na ty služby, kterým by hrozil zánik a není za ně alternativa.   

Oba představitelé vlády se rovněž shodli, že je třeba ještě více zefektivnit kontroly nelegální práce a tzv. švarcystému. Tam, kde je to možné, by si doklady o existenci pracovněprávního vztahu (pracovní smlouvy apod.), mohli kontroloři zajišťovat sami, například prostřednictvím evidence České správy sociálního zabezpečení. Tím by se významně snížila administrativní zátěž tak, jak požadují zaměstnavatelé. Změnu ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje v novele zákona o zaměstnanosti, kterou chce vládě předložit do konce června.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.