Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Přeměna exportních agentur má zabránit dalším průšvihům s nesplácením úvěrů

Úvěry, které poskytla ČEB a pojistil EGAP již v minulosti stály daňové poplatníky třicet miliard korun. V minulém týdnu vláda schválila přeměnu obou exportních agentur, v rámci níž má vzniknout pouze jeden subjekt. 

„Když obchodní případ selže, dohadují se, kdo za to může. EGAP chce krátit pojistné, ČEB argumentuje, že nepochybila. Stát pak něco doplatí ČEB nebo EGAP, ale obě instituce mezi sebou generují další náklady – na právníky, soudí se u rozhodčích soudů, na mediátory,“ uvádí náměstek ministryně financí Ondřej Landa. Sloučení by vedlo k dalším úsporám ze synergie.

I nadále má exportní agentura podporovat export, ale pouze jako prostředek poslední pomoci. Jen v tom případě, že jiná banka projekt nebude ochotna financovat a pojišťovna pojistit. Exportér si však bude muset vybrat. Buď získá státní úvěr nebo státní pojistku, nikoliv obojí. Nová agentura se má soustředit spíše na poskytování exportního pojištění. „Převládat v ní bude pojišťovací část, ale ne podle zákona o pojišťovnictví. Bude moci poskytovat i úvěry,“ vysvětluje Landa.

V první fázi dojde k přesunu ČEB pod EGAP, která již nyní vlastní 16 procent akcií banky. Zbytek akcií aktuálně patří ministerstvu financí. „Věříme, že přesun bude trvat méně než dva roky,“ uvedl  Ondřej Landa. Plán počítá s tím, že obchodní případy nad určitou výši by musely být schváleny na vládní úrovni a stát tak získal větší kontrolu nad hospodařením exportní agentury.

Zdroj: iDNES.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.