Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně

Investice 29.09.2009 | 12:30 0 Komentářů

Objev Aktuálně.cz: Schválený balíček už nesnižuje výdajové paušály pro letošní rok

Praha – Přijatý úsporný balíček obsahuje příjemné překvapení pro živnostníky a další takzvané osoby samostatně výdělečně činné.
Nezrušil jim totiž možnost uplatnit už za letošní rok vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně. Vyplývá to z analýzy přijatých změn zákonů, kterou provedl online deník Aktuálně.cz.
Zvýšení výdajových paušálů letos navrhl poslanec ODS Michal Doktor jako přílepek k zákonu o povinném značení lihu. Návrh v létě úspěšně prošel Parlamentem a v srpnu jej podepsal i prezident republiky. Tato změna zákona o daních z příjmů umožňuje, aby drobní podnikatelé využili vyšší výdajové paušály i zpětně, tedy už v probíhajícím zdaňovacím období roku 2009. V praxi tak novinku uplatní v daňovém přiznání, podávaném v prvních měsících roku 2010.

Více o zvýšení paušálů, schváleném v červnu:#obj_1059 Daňové paušály pro živnostníky se výrazně zvýší
Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent, u svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.