Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Přehled: Zapomeňte na průměr. Kolik berete vy či soused

Investice 14.06.2010 | 19:16 0 Komentářů

Podívejte se na mzdy v podnikatelské sféře za první čtvrtletí

Praha – Kolik lidí opravdu dosáhne na průměrnou mzdu, kterou před pár dny zveřejnil Český statistický úřad? Zveřejněte, jaké jsou skutečně nejběžnější výdělky u většiny zaměstnanců! Takové reakce přicházely od čtenářů na nejnovější statistiku za letošní první čtvrtletí.
Nyní tedy máte možnost podívat se na „reálnější“ výši mezd, a to i detailně podle jednotlivých profesí. Vycházíme z dat, které s mírným odstupem po ČSÚ zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Zatímco průměrná mzda v podnikatelské sféře dosáhla prvním čtvrtletí 26 225 korun měsíčně, takzvaný medián činil pouze 20 895 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny, a zjednodušeně řečeno tak ukazuje „skutečný průměr“, nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.
Důležité upozornění: Data v přehledu za první čtvrtletí se týkají jen podnikatelské sféry. Čísla za nepodnikatelský sektor totiž ministerstvo zveřejňuje vždy jen za pololetí, nová tedy budou k dispozici až po druhém čtvrtletí. Proto některá povolání v přehledu nenajdete (například úředníci, policisté, zákonodárci či učitelé v nepodnikatelském sektoru).#grafika1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.