Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Předvánoční pohodu budou jen narušovat vyjednávání “o fiskálním útesu” v USA

Investice 17.12.2012 | 09:43 0 Komentářů

Do konce roku zbývají sice ještě dva týdny, ale pokud jde o obchodování na finančních trzích, můžeme mluvit fakticky již jen o posledním pracovním týdnu. Co se v něm může odehrát? (Jan Čermák, analytik ČSOB)

Kromě takových “podružností” jako jsou zasedání centrálních bank (např. té české či maďarské) bude jistě zajímavou událostí německý předstihový ukazatel – index podnikatelské nálady Ifo. Minulý pátek sice obdobné indexy v eurozóně překvapily mírně pozitivně, avšak konkrétně v případě německého průmyslu bylo zaznamenáno další zklamání. Na druhou stranu korelace německých indexů Ifo a PMI není v poslední době nijak velká a tak můžeme dostat další signál toho, že v Evropě – minimálně té střední – není tak zle.

Hlavním tahákem předvánočního obchodování, resp. generátorem volatility by však měly být informace z Washingtonu, kde Demokraté vedení prezidentem Obamou vyjednávají s Republikány o tom, jak se vyhnout dříve schválenému utažení fiskální politiky. Takzvaný fiskální útes hrozí americké ekonomice již s příchodem nového roku a politici ve Washingtonu jen obtížně hledají konsensus, který by vedl k tomu, že se dohodnou na střednědobé strategii postupné redukce rozpočtových deficitů. Je přitom jasné, že od nedávných vítězných voleb tahá prezident Obama ve vyjednávání za delší konec, a tak jsou na tahu spíše Republikáni, aby ustoupili ze svých pozic. Poslední signály přitom hovoří o tom, že dřívější neústupnost v otázce zvýšení daní se postupně drolí, což by mohlo znamenat, že konsensus v otázce vyhnutí se pádu z fiskálního útesu je blíže než jsme si mysleli. Zdali je tomu tak, by se trhy měly přesvědčit již nejbližších hodinách, resp. dnech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.