Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Předpověděl krizi. Teď v blogu píše o černé budoucnosti

Investice 16.09.2009 | 19:00 0 Komentářů

Blog analytika Štěpána Pírka

Už v roce 2004 analytik Štěpán Pírko jako jeden z mála ekonomů předpověděl, že svět v nejbližší době zasáhne finanční krize mimořádných rozměrů (analýza ZDE).
Nyní, rok po pádu jednoho z největších amerických finančních domů Lehman Brothers, Štěpán Pírko ve svém blogu na Aktuálně.cz popisuje, jaký je nejpravděpodobnější scénář dalšího vývoje a varuje, že krize není zdaleka u konce. „I když mnoho lidí dnes považuje krizi za ukončenou a vidí budoucnost opět růžově, pohled pod povrch věcí ukazuje, že takové hodnocení je velmi vzdáleno skutečnému stavu věcí,“ píše.
Čtěte také:  Před rokem začala krize. Co tehdy psali odborníci?  V úvodu své analýzy hledá kořeny finanční krize a vysvětluje, proč jsou podle jeho názoru dosavadní státní zásahy do průběhu krize nesmyslné. „Současná krize je způsobená tím, že lidé ve vyspělém světě se snaží udržet si vysokou životní úroveň i přesto, že na to nemají. Tečka,“ shrnuje podle jeho názoru hlavní příčinu současné recese.
Podle Pírkova názoru bohaté ekonomiky čeká období znehodnocování peněz: „Můžeme si být skoro jistí, že konečné řešení současné krize proběhne přes inflaci a devalvaci měn. Žádné jiné řešení není v současné době příliš pravděpodobné.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.