Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Předčasné volby by trhy tentokrát politikům již netolerovaly

InvesticeMakro 04.04.2012 | 09:19 0 Komentářů

Věci veřejné už zase hrozí demisí. Těžko odhadnout zdali opět půjde o bouři ve sklenici vody či je osud vládní koalice tentokrát zpečetěn. Každopádně výroky, které tentokrát zazněly na adresu VV od premiéra Nečase a místopředsedy koaliční TOP09 Kalouska byly poměrně tvrdé, což samozřejmě snižuje prostor pro to, aby si koaliční strany opět padly do náručí (komentář ČSOB).

Možná, že tedy nejde jen o tradiční koaliční tanečky, ale o reálnou hrozbu, že tato země bude mít vládu v demisi. V takovém případě se pak jako jedna z velmi vážných variant jeví i možnost předčasných voleb – mimo jiné i proto, že díky novele ústavy z roku 2009 se český parlament dokáže snadněji rozpustit. “Postačí”, když pro rozpuštění sněmovny zvedne ruku ⅗ většina a prezident má povinnost do 60 dní vypsat nové volby.

Proč o tom všem píšeme na tomto místě? Bylo v zásadě pravidlem, že české finanční trhy domácí politickou scénu prakticky zcela ignorovaly. Časy se však mění – doba je zlá. Trhy jsou v posledních dvou letech daleko méně tolerantní k politické nestabilitě. Stává se tudíž, že i země s relativně zdravými fundamenty se může dostat vinou politické nejistoty pod tlak finančních trhů, který se nejvíce manifestuje v růstu kreditních prémií u vládního dluhu dotyčné “nestabilní země”. Příkladem takového vývoje z poslední doby by mohla být třeba Belgie či Slovensko. V prvním případě trhy dlouho tolerovaly fakt, že země nemá vládu. V monetě, kdy se však krize uvnitř eurozóny začala stupňovat začala absence vlády vadit a rizikové marže začaly růst. Slovensko si pak vstřelilo vlastní gól loni na podzim, kdy otázka podpory pro euroval položila vládu. Z šoku předčasných voleb se slovenské vládní dluhopisy dosud nevzpamatovaly a Slovensko dokonce na čas zcela ztratilo přístup na kapitálové trhy.

Aniž bychom chtěli předčasně malovat čerta na zeď a říkat, že varianta předčasných voleb automaticky přinese výprodej koruny a nárůst rizikových přirážek u českého dluhu, považujeme za důležité varovat, že dočasná politická nejistota nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmách přinést dodatečné náklady.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.