Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Před blížícím se zasedáním ČNB se koruně proti euru posilovat nechce, proti dolaru jí to jde

Investice 26.03.2018 | 16:40 0 Komentářů
Česká koruna zahájila zkrácený předvelikonoční týden na hladině 25,40 CZK/EUR a během dnešní seance postupně ztratila zhruba pět haléřů. Březnový konjunkturální průzkum rozhodně nedopadl špatně a potvrdil solidní dynamiku hospodářského růstu během letošního prvního čtvrtletí. Vzhledem k současné situaci na trhu práce (rekordní zaměstnanost, vysoký růst mezd) nepřekvapuje, že spotřebitelská důvěra se v březnu vyšplhala na historické maximum.

Naopak důvěra podnikatelů klesla a vrátila se k lednové hodnotě, a to kvůli situaci v obchodě a ve službách. Naproti tomu průmyslníci jsou ohledně vývoje své ekonomické situace v následujícím půlroce ještě optimističtější. Protože z regionálních trhů žádný negativní impuls nepřišel, lze za oslabením koruny spatřovat především blížící se zasedání ČNB. Vzhledem k aktuální výši inflace, která je hluboko (40 bb) pod prognózou ČNB nelze vyloučit významnější holubičí komentář po čtvrtečním zasedání.
Mnohem úspěšnější dnes byla česká koruna vůči dolaru, když atakovala nejsilnější hodnoty od poloviny února. Jenom během dneška si polepšila o zhruba deset haléřů k 20,45 CZK/USD. Tuzemské měně pomohly ztráty dolaru na globálním trhu poté, co se zdá, že se během víkendu zmírnily obavy z obchodních válek. Aktuálně to vypadá, že se Spojené státy nakonec dohodnou i s Čínou.
Jan Vejmělek
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.