Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Přebytek zahraničního obchodu stoupl v únoru na 18 miliard

Investice 07.04.2015 | 09:20 0 Komentářů

V únoru se podle předběžných odhadů přebytek zvýšil o 3,2 miliardy korun hlavně díky většímu vývozu strojů či dopravních prostředků a levnější dovážené ropě.

Přebytek zahraničního obchodu stoupl v únoru na 18 miliard

Praha – Zahraniční obchod Česka v únoru skončil podle předběžných údajů v přebytku 18 miliard korun, meziročně tak byl vyšší o 3,2 miliardy. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s minerálními palivy a se stroji a dopravními prostředky. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle něj se u obchodu s minerálními palivy meziročně snížil deficit o 5,9 miliardy korun a u obchodu se stroji se zvýšil přebytek o 1,5 miliardy korun.

Naopak nepříznivě se podle statistiků vyvíjelo obchodování s polotovary a materiály, u kterého se snížil přebytek. Nižší kladné saldo zaznamenali i u průmyslového spotřebního zboží a u chemických výrobků prohloubení deficitu.

Vývoz se v únoru meziročně zvýšil o 7,5 procenta (na 271,1 miliardy korun) a dovoz o 6,7 procenta (na 253,1 miliardy korun).

Přebytek zahraničního obchodu se státy Evropské unie meziročně stoupl o 7,4 miliardy na 55,8 miliardy Kč. Schodek obchodu se státy mimo Unii se zvětšil o 3,9 miliardy na 36,2 miliardy Kč.

„Vývoj obchodní bilance zůstává příznivý, nicméně pro českou korunu je klíčový vývoj inflace, na kterém závisí intervenční politika ČNB,“ upozorňuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Na dnes zveřejněná data koruna bude stěží reagovat už proto, že výsledek je v souladu s odhady,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.