CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

02. 03. 2015

0 komentářů

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 22,6 miliardy

 


 

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 22,6 miliardy

Praha – Státní rozpočet skončil v únoru s přebytkem 22,6 miliardy korun, což je o 27,5 miliardy méně než ve stejném měsíci loňského roku. Proti letošnímu lednu kleslo kladné saldo o šest miliard korun.

Za meziročním poklesem stojí předzásobení tabákovými výrobky, zadržené odpočty DPH i loňský výnos z aukce kmitočtů LTE. Oznámilo to dnes ministerstvo financí.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 26,2 miliardy na 205,4 miliardy korun. Celkové výdaje se snížily o 1,2 miliardy na 182,8 miliardy korun. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 100 miliard korun.

Čísla ovlivnilo předzásobení

Největší pokles na příjmové straně vykázalo inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které se snížilo o 16,6 miliardy korun. Důvodem je vysoké předzásobení tabákovými výrobky v souvislosti se zvýšením sazeb od loňského roku. O 9,7 miliardy na 36,9 miliardy klesl výběr DPH kvůli zadrženým odpočtům daně v loňském roce. Ty finanční správa loni postupně vyplácela, a proto se jejich vliv bude během letoška ztrácet.

REKLAMA

Z nedaňových příjmů se na únorových číslech negativně projevil loňský jednorázový příjem 8,5 miliardy korun z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.

Ve výdajích tvořila největší položku výplata sociálních dávek. Proti loňsku bylo vyplaceno o 1,9 miliardy korun více, tedy celkově 77,1 miliardy. Na tomto růstu se podílí nejvíce růst výdajů na důchody o 1,6 miliardy korun.

Loňský rok byl výjimečný

Únorová čísla by podle Lukáše Kovandy z finanční skupiny Roklen neměla zavdávat příčinu ke znepokojení, protože jsou výrazně ovlivněna jednorázovými vlivy. „Pohled na data za uplynulá léta, konkrétně na léta od roku 2005, napovídá, že loňský rok byl poměrně výjimečný. Saldo státního rozpočtu loni vykázalo kladné hodnoty v pěti ze šesti měsíců loňského prvního pololetí a do záporného pásma se trvale dostalo až v posledních pěti měsících roku. To je úkaz v poslední době zcela ojedinělý,“ podotkl.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška výrazné snížení ve výběru nepřímých daní vyplývá z větší části z loňské vysoké základny, ovšem ani srovnání s jinými roky nevyznívá pro letošek příznivě. „Výběr sociálního pojistného je naproti tomu velmi slušný, což naznačuje růst zaměstnanosti i mezd v prvních měsících letoška. Z uvedených dat tedy nelze dělat velké závěry, pro vyjasnění obrázku budeme muset počkat nejméně do konce března,“ dodal.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *