Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Přebytek rozpočtu v březnu klesl na necelých 20 miliard

Investice 01.04.2015 | 14:05 0 Komentářů

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Přebytek rozpočtu v březnu klesl na necelých 20 miliard

Praha – Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci letošního března meziročně o 23,7 miliardy na 19,9 miliardy korun. Proti únoru přebytek klesl o necelé tři miliardy korun. I tak jde o druhý nejlepší březnový výsledek vůbec, informovalo ministerstvo financí.

Za meziročním poklesem stojí podle úřadu předzásobení tabákovými výrobky, zadržené odpočty DPH i loňský výnos z aukce kmitočtů LTE. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

„Důvody meziročně nižšího přebytku jsou jak na straně nižších příjmů státního rozpočtu o 9,8 miliardy korun, tak především na straně vyšších výdajů o 13,9 miliardy korun,“ uvedlo ministerstvo. Celkové příjmy rozpočtu ke konci března činily 314,5 miliardy korun a celkové výdaje 294,6 miliardy korun.

Na straně příjmů výsledek rozpočtu v meziročním srovnání ovlivnilo nižší inkaso spotřební daně z tabákových výrobků o 13,1 miliardy kvůli loňskému předzásobení tabákovými nálepkami. Dalším faktorem jsou loni zadržené nadměrné odpočty u DPH za téměř 12 miliard korun, které rovněž podle ministerstva zkreslují meziroční srovnání. Ty finanční správa loni postupně vyplácela, a proto se jejich vliv bude během letoška ztrácet.

Vliv u příjmů také má loňský mimořádný příjem z aukce kmitočtů ve výši 8,5 miliardy korun. „Na růstu výdajů se podílely výrazně kapitálové výdaje, které z velké části představovaly investice na spolufinancování společných programů EU a ČR,“ uvedlo ministerstvo.

Výběr DPH tak celkově ke konci března meziročně klesl o 8,6 miliardy na 51,7 miliardy korun. Na meziroční pokles inkasa působí podle úřadu i pokles cen pohonných hmot. „Pozitivní trend naznačuje inkaso DPH v samotném březnu, které na úrovni veřejných rozpočtů dosáhlo 21,2 miliardy korun, což je o dvě miliardy více než ve stejném období minulého roku,“ upozornilo ministerstvo financí. U spotřebních daní inkaso celkově kleslo meziročně o 13 miliard na 31,5 miliardy korun.

Ve výdajích tvořila největší položku výplata sociálních dávek. Proti loňsku bylo vyplaceno o 3,1 miliardy korun více, tedy 119,1 miliardy korun. Na tomto růstu se podílí nejvíce růst výdajů na důchody o 2,5 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.