Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Přebytek rozpočtu dosáhl v září nového rekordu

Makro 03.10.2016 | 14:36 0 Komentářů

Státní rozpočet uzavřel období leden až září v přebytku 82,3 miliard korun. Oproti srpnovému výsledku (81,2 miliardy) se tak jedná o další drobné zlepšení. A i meziročně je nadále patrná naprostá změna v hospodaření.

Loni v září se už bilance rozpočtu přehoupla do deficitu (-2,8 miliardy) a z červených čísel se už do konce roku nedostala. My pro celý letošní rok očekáváme zhruba vyrovnané hospodaření vlády, mírný pokles celkového objemu státního dluhu a snížení dluhu veřejného sektoru v poměru k HDP pod 40 % (na 38,6 %).

V dnešních číslech je vidět potvrzení trendů z posledních měsíců:

a) Výrazný nárůst výběru daní (především z příjmu fyzických a právnických osob), což odráží masivní vzestup ekonomiky v loňském roce i pokračování hospodářské expanze (i když pomalejším tempem) letos, které se projevuje i na trhu práce. Rostou i nepřímé daně – DPH a spotřební daně nejenom díky vyšší spotřebě domácností (jejich dynamika přesahuje růst makroekonomické základny).

b) Pokles vládních investic kvůli pomalému startu nového programového období EU fondů a nepřipravenosti infrastrukturních staveb. Kapitálové výdaje jsou ke konci září nižší o 37 miliard korun, tedy o více než 40 %. Není proto divu, že stavebnictví letos zažívá dvouciferné meziroční propady – nepomáhá mu ani problém s pozemky v Praze, kde se navzdory růstu cen nestaví dostatečný počet nových nemovitostí.

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.