CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.709 -0,49%

CZK/£ 29.056 -0,03%

CZK/CHF 23.580 -1,03%

05. 02. 2008

0 komentářů

Pražská burza v nejbližší době nepočítá s dalšími IPO

 


 

Domácí investoři se tedy v prvním čtvrtletí žádné nové domácí společnosti na burze nedočkají. Trh primárních emisí se v podstatě zastavil po celé Evropě, nikde se IPO nedělají. Samozřejmě každá taková
zásadnější krize trh IPO na chvíli ochromí,“ řekl na toto téma šéf burzy.

Šance na další tituly na burze ale existuje, a to ve formě duálních kotací zahraničních firem, které mají v České republice nezanedbatelné aktivity a investoři by mohli mít o jejich akcie zájem. „Jsou tu další tři nebo čtyři firmy…, které o této příležitosti vědí, ale prozatím nedošly k rozhodnutí. Vědí o tom, že je to jednoduché, že to má public relations hodnotu, ale zatím to nepovažují za svou prioritu,“ řekl Petr Koblic.

Zatím poslední společností, která uvedla na BCPP své akcie, ale jejím primárním trhem je jiná zahraniční burza (v tomto případě burza ve Vídni), je Vienna Insurance Group. Akcie VIG se na pražské burze obchodují od 5.2. a do indexu PX by měly být zařazeny koncem března. Dalšími tituly, které se obchodují na domácí burze formou duálního listingu, jsou Erste Bank, ORCO a CME.  

"Domníváme se, že akcie VIG mohou vzbudit zájem některých investorů. Nicméně připomínáme, že se jedná o duální kotaci a tudíž primárním trhem pro obchodování z pohledu objemu obchodů zůstane zřejmě Vídeň. Zajímavým faktorem zejména pro lokální investory může být skutečnost, že se jedná o společnost ze sektoru pojišťovnictví, který jakožto sektor na našem trhu dosud chyběl. Vstupem VIG na pražskou burzu se tudíž rozšiřují možnosti k diverzifikaci portfolia. Část investorů může také ocenit defenzivní (anticyklický) charakter akcie, obzvláště vzhledem k současné volatilitě akciových trhů." říká Milan Lávička ze společnosti Atlantik

Pro malé investory je zajímavou možností rozšiřování nabídky zahraničních akcií na RM-Systému, na němž kromě akcií VIG přibyly akcie společnosti Nokia, největšího prodejce mobilních telefonů na světě.

REKLAMA

 
Zdroj : iPOINT, Patria, Atlantik

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.