Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Pražská burza uzavřela týden růstem

Po špatném začátku týdne se na pražskou burzu ve středu vrátili kupci a zůstali zde až do pátku. V souladu s vývojem v Evropě si dnes index PX připsal třetí růstový den v řadě.

I když dnes neposilovaly všechny tituly, konečná výsledek indexu PX je nárůst o 1,55 %. Nejvíce tomu dopomohl růst Komerční banky, která zveřejní příští týden své výsledky a přidala více než 9 procent (+9,21 %). Dobře na tom byly také akcie NWR s růstem přes pět procent (+5,49 %). Za velké aktivity obchodníků zaznamenal zajímavý nárůst také energetický ČEZ (+3,83 %). Druhý bankovní titul, Erste Bank, byl bohužel na opačném konci se ztrátou 4,49 % kvůli nižšímu výhledu ratingu.

Za týden (přesněji za čtyři dny bez úterý) index PX vzrostl o hezkých 16,85 %. Nejlépe se dařilo energetickým titulům, kdy úhelná společnost NWR přidala 33,06 %, ČEZ vzrostl o více než čtvrtinu (+25,25 %) a akcie petrochemického Unipetrolu zaznamenaly zisk 23,89 %. Čtvrtinu přidaly i přes nepříznivé hospodářské výsledky akcie CETV a špatně si nevedly ani banky, které přidaly 18,9 % (KB) a 13,32 % (Erste).

Přes deset procent se dostaly ještě Telefónica O2 (+12,68 %), VIG (+12,31 %) a developer ORCO (+11,52 %). Druhý developerská společnost ECM pak skončila na chvostu se ztrátou 3,33 % a v mínusu za týden skončily také AAA Auto (-2,73 %) a Philip Morris (-2,25 %).

Dobré týdenní výsledky však ani zdaleka nestačily na to, aby se index pouze přiblížil ke kladné výkonnosti za měsíc. Za celý říjen tak index pražské burzy ztratil více než čtvrtinu své hodnoty (-27,13 %) a ani jedna akcie ve SPADu nezaznamenala kladné zhodnocení. Největší měsíční ztráty zaznamenaly akcie CETV a NWR, které v říjnu ztratily přes polovinu své hodnoty (58,4 %, resp. 56 %). Více než čtyřicet procent pak ztratily VIG (-44,9 %), ORCO (-41,6 %), ERSTE (-41 %) a Pegas (-40,1 %).

Na druhé straně se pak octly akcie Philip Morris, které po volatilním měsíci zaznamenaly ztrátu „pouze“ 1,4 %, developer ECM (-3,5 %) a farmaceutická Zentiva (-3,5 %), která těžila z prodloužené a navýšené nabídky odkupu od majoritního akcionáře Sanofi Aventis. ECM a Unipetrolu pomohly zejména silné dny, kdy se na trzích „oslavovalo“ přijímání záchranných balíčků a část ztrát nabraly právě v uplynulém týdnu.

Říjnová extrémní volatilita se projevila také na objemech obchodů, které v tomto měsíci byly nadprůměrné a potřetí letos překonaly 100miliardovou hranici (hlavní i volný trh dohromady 102 miliard korun). Nejaktivněji se tradičně obchodovalo s akciemi energetické společnosti ČEZ, která obstarala přes polovinu objemu (51,9 miliard. korun).

Dnes se dařilo akciím jak v západní (FTSE +2 %, DAX +2,44 %, CAC +2,33 %), tak i ve střední Evropě, s výjimkou Maďarska (ATX +4,64 %, WIG +1,21 %, BUX -1,3 %). Americké trhy zatím díky na konci měsíce přidávají kolem dvou procent (DJIA + % S&P + % Nasdaq + %) i přes nepříznivé makroekonomické údaje o spotřebitelské důvěře i ekonomické aktivitě.

Zdroj: ČTK, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.