Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Pražská burza po dvou dnech opět v plusu

Pražská si dnes po dvou dnech opět připsala růst, aktivita investorů však byla slabá.

Po včerejším nepříliš povedeném dni a propadu amerických akciových trhů nebyla ranní nálada na BCPP nic moc a prakticky celý den se investoři do obchodování nijak extra nehrnuli (objem obchodů 2,7 mld. Kč). Na růsty a poklesy to dnes bylo 8:6 a celkový závěr pro index PX je +0,51 %.

Dnešním favoritem byla společnost NWR (+2,49 %), která po úterním vybírání zisků opět šplhá nahoru, přičemž těží ze stálého zájmu o uhlí ve světě. Druhým titulem, kterému se dnes podařilo posílit o více než jedno procento byl ČEZ (+1,21 %), u něhož se také příznivě projevil růst cen energií. Po výběrech zisků v úterý a ve středu se opět stal zajímavým lákadlem zejména pro zahraniční investory.

Po včerejších výrazných výprodejích, které se velmi výrazně přičinily o včerejší pokles indexu PX, se dnes bankovní tituly trochu vzpamatovaly a připsaly si 0,77 % (Erste), resp. 0,56 % (KB). Přes půl procenta se pak ještě dostaly Unipetrol (+0,57 %), Pegas (+0,53 %), Philip Morris (+0,53 %) a mírně v plusu skončila i Telefonica, a to i přesto, že telekomunikacím se dnes v Evropě dařilo mnohem více (+0,06 %).

U akcií AAA Auto si investoři nejspíše řekli, že třicet korun by už bylo na akcii hodně. Po včerejším stagnování opět vybírali zisky a akcie tak ztratily přes čtyři procenta (-4,19 %) pod 26 korun. K poklesu ale dopomohlo také snížené doporučení. Výprodeji a vybírání zisků se nevyhnula ani Zentiva (-1,67 %).

Nepříliš radosti dělaly investorům také akcie VIG, které klesly o 1,23 % po včerejším propadu na Vídeňské burze, kde byl dnes svátek. Na špatná data ze sektoru stavebnictví reagovaly obě developerské společnosti (ECM -1,41 %, ORCO -1,1 %) a posledním ztrátovým titulem byla společnost CME.

Evropské akciové trhy dnes byly od začátku negativně ovlivněny zprávami o růstu cen ropy (ta ale v průběhu dne klesla o čtyři dolary), což se projevilo i na výkonnosti indexů, nakonec se ale dokázaly vzpamatovat, především díky telekomunikacím a bankovnímu sektoru. Ze středoevropských trhů se dne kromě Prahy obchodovalo pouze v Maďarsku (BUX -0,12 %). Ze západních trhů si růst připsaly akcie v Německu (DAX +0,42 %) a Francii (CAC +0,02 %), naopak akcie v Anglii ztrácely (FTSE -0,27 %).

Americkým trhům se zatím daří a mírně posilují po dobrých zprávách z trhu práce a díky nákupům ve finančním sektoru, který se vzpamatovává po včerejších propadech (DJIA +0,14 %. Nasdaq + 0,57 %, S&P 500 +0,13 %).

Zdroj: Fio, Patria, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.