Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Pražská burza opět nejhorší

Podobně jako tomu bylo téměř po celý týden, i dnes se akcie na pražské burze propadaly o mínusu v souladu s okolními trhy.

Všechny tituly na BCPP dnes opět ztrácely a celková ztráta indexu PX se nakonec vyšplhala na -1,9 %, což bylo opět nejhorší z celého regionu střední i východní Evropy. Za celý týden tak ztratil index 6,26 %. Pesimismus na trhy přinesly zejména zpráva z trhu práce v USA, kde je počet pracovních míst klesl nejvíce za posledních 5 let.

Jasně nejslabším výsledkem se prezentovala společnost AAA Auto, která při žalostně nízkém objemu ztratila 6,02 % a cena se v průběhu dne dostala už pod hranici 19 korun za akcii. V Maďarsku dokonce muselo být obchodování s akciemi pozastaveno poté, co ztráta překročila 10 %.

Ztrátu pře pět procent (-5,4 %) a pokles pod 1300 korun zaznamenaly akcie CME. Akcionáři nemohou odpustit společnosti záměr vydat konvertibilní dluhopisy. Další pětiprocentní ztrátou se může pochlubit Unipetrol (-5,12 %), který nepotěšil investory nepříliš optimistickými ziskovými vyhlídkami. Přes lepší než očekávané zveřejněné výsledky oslabovaly akcie ECM o více než tři procenta (-3,21 %)

Vcelku dobře se držely akcie bank. Akciím Erste (-0,85 %) pravděpodobně dopomohlo zlepšené doporučení od Citibank (je divné, že investoři po jejích problémech ještě berou investiční doporučení vážně). Rakouská Erste bank dnes navíc oznámila, že by v budoucnu mohla uvažovat nad koupou páté největší banky v Rakousku, BAWAG a atakovat tak pozici jednotky na trhu. Ještě lépe na tom byla Komerční banka (-0,15 %). Banky dnes reagovaly pozitivně na zprávu Fedu, který chce zvýšit objem úvěrů bankám z 60 miliard na 100 miliard dolarů ve formě aukčního nástroje Term Auction Facility (TAF).

Společně s bankami se dnes pod ztrátou jednoho procenta udržela ještě Zentiva (-0,81 %), které pomohlo vrácení částky 58 milionů EUR z kupní ceny turecké společnosti Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals.

Ve ztrátě zakončily týden prakticky všechny okolní země (WIG -1,5 %, ATX -1,55 %, BUX – 1,56 %) i trhy v západní Evropě (DAX -1,17 %, CAC -1,26 %, FTSE -1,15 %).

Zdroj: Fio, Patria, Bloomberg, BCPP, Atlantik FT, IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.