Pondělí 24. února. Svátek má Matěj.

Pražská burza na desetiměsíčních minimech

Investice 20.06.2013 | 17:49 0 Komentářů

Na prohlášení šéfa americké centrální banky reagovaly riziková aktiva po celém světě výprodeji. Pokles se nevyhnul ani pražské burze. NWR bude po dvou letech vyřazeno z indexů FTSE.

Společně se světovými akciovými trhy dnes klesala také pražská burza, jejíž index PX se dostal na nejnižší hodnoty za posledních deset měsíců. Den zakončil pod hranicí 900 bodů se ztrátou bezmála tří procent a za rok je v plusu pouze o 0,17 %. „Pokles je dán především včerejším vystoupením šéfa americké centrální banky, který včera na tiskové konferenci naznačil, že extrémně uvolněná monetární politika by mohla být ukončena v horizontu jednoho roku. Na tato slova reagovaly výnosy bezrizikových dluhopisů, které prudce stouply a byly spouštěčem výprodejů na všech druzích rizikových aktiv. S rostoucím výnosem bezrizikových dluhopisů a při nezměněné rizikové prémii se totiž zvyšuje požadovaný výnos investorů, a proto se i cena akcií a dluhopisů přizpůsobuje směrem dolů. Na tyto skutečnosti reagovala i pražská burza. Nejde tedy o jednotlivé korporátní zprávy, ale spíše o výprodej napříč všemi trhy. Nejcitlivěji na ukončení kvantitativního uvolňování reagují komodity a těžaři komodit. Proto také nejvíce na pražské burze klesají akcie společnosti NWR, která se mimo jiné v posledních měsících dostala do tíživé situace kvůli klesajícím cenám uhlí,“ komentuje situaci Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

Nejhůře dopadly akcie společnosti NWR, které ztratily téměř 17 %. „V pátek po závěru trhu bude NWR vyřazeno z indexů FTSE250 a FTSE350 a FTSE 350 Mining Index od pondělí bude zařazeno do FTSE Small Cap Index. Součástí FTSE250 bylo NWR přesně dva roky od 20. 6. 2011. S tím souviselo přesídlení společnosti z Nizozemí do Velké Británii a výměna starých „holandských“ akcií za nové „anglické“.  Cílem bylo zvýšení atraktivity pro investory sledující index a vyšší likviditu v obchodování s akciemi. Nicméně obchodování s akciemi NWR v Londýně zaostalo podle našeho názoru za očekáváním. V Londýně se v průměru zobchodovalo od začátku obchodování 115tis. ks akcií denně, což je ve srovnání s pražským objemem jen asi 30 %. 

Podle agentury Bloomerg mělo NWR v FTSE250 ze všech titulů nejnižší váhu (0,028 %).  Podle našeho názoru se aktivita obchodování v Londýně pravděpodobně sníží, nicméně vzhledem k nízké váze neočekáváme podstatné rozdíly. Přesto, že informace o vyřazení z indexu byla oznámena ve středu, akcie odepsaly 30 %, pravděpodobně se můžeme dočkat dalšího tlaku těsně před samotným vyřazením v pátek odpoledne,“ říká Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.

Zdroj: J&T Banka, ČP Invest, BCPP

 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.