Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Pražská burza dnes nejlepší

Po včerejším mírném oslabení (vzhledem k předcházejícím dnům) si dnes pražská burza konečně pěkně přilepšila.

Již obchodování na asijských trzích ukázalo, že optimismus dnes bude vládnout akciovým světem (nebo alespoň Evropou, s malými výjimkami). Ani pražská burza nezaostala a v rámci tradice být skoro stále nej, skončila dnes s nejlepším výsledkem v Evropě (+3,29 %). Pokud by to tak šlo i dále, mohli bychom se dočkat lepšího týdne, než byl ten minulý.

Již včera naznačily své růstové tendence defenzivní tituly jako ČEZ a Telefonica, mezi lídry trhu se však dnes nakonec ukázal pouze energetický ČEZ (+4,72 %). Ten byl v centru zájmu zejména zahraničních kupců, což dokazuje i objem obchodů, který byl u ČEZu téměř stejný jako u ostatních titulů dohromady. A i když se odpoledne musel stáhnout ze svých maxim, jeho výsledek je velmi dobrý.

Nejvýdělečnějším titulem dnešní seance se však stala Komerční banka (+5,47 %), přičemž těžila zejména z úspěchů své mateřské banky Société Générale. Ta upsala nové akcie ve výši 5,5 miliardy dolarů, které nakoupili především stávající investoři, kteří dostali akcie za nižší cenu. Zájem podle banky převýšil nabídku o 80 %. Zájem stávajících investorů však může být způsoben i tím, že stále očekávají prodej banky, čímž by cena akcie stoupla.

Pěkných 3,81 % přidala i Erste bank, ještě lepší pak byl Unipetrol (+4,03 %). Bankovní sektor dnes prakticky tahal všechny trhy, zpráva o přilití dalších 200 mld. USD do bankovního sektoru od Fedu,ECB, Bank of Canada, Bank of England a Švýcerské národní banky totiž na investory zapůsobila jako živá voda. Jak dlouhý ale bude pozitivní účinek této rozhazovačné kampaně, to neví nikdo. Případné negativní dopady však mohou být katastrofální.

Opět padaí akcie AAA Auto, které včera zakončily pod 19 Kč za akcii a dnes už klesly pod sedmnáctikorunovou hranici, nakonec ale zavíraly nad ní (17,37 Kč, -6,66 %). O více než šest procent  se propadl i tabákový koncern Philip Morris (-6,27 %) a třetím do partie loserů byla farmaceutická Zentiva, její pokles však vzhledem k očekáváním nebyl nijak dramatický (-0,06 %).

Jak již bylo řečeno, BCPP dnes opět zvítězila v pomyslném výkonnostním souboji burz. Její sousedé se však také nemusí stydět: BUX +3,1 %, ATX +1,66 %, WIG +2,6 %. Západoevropské burzy s výjimkou Portugalska (-0,04) také svorně posilovaly: DAX +1,19 %, CAC +1,33 %, FTSE +1,09 %.

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.