Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Pravidla pro agenturní zaměstnávání zpřísní, plánuje úřad

Investice 04.03.2015 | 12:30 0 Komentářů

Agenturní pracovníci by měli mít například stejné podmínky jako kmenoví zaměstnanci.

Pravidla pro agenturní zaměstnávání zpřísní, plánuje úřad

Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí chce od příštího roku zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Resort má v plánu stanovit patnáctiprocentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku.

Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Na konferenci „Jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu práce“ to uvedl ředitel odboru trhu práce na ministerstvu Jiří Vaňásek.

Návrh projedná na dalším setkání tripartita. Úprav se má podle Vaňáska dočkat jak zákon o zaměstnanosti, tak zákoník práce. Agentury v Česku podnikají podle odborů často na hraně zákona.

Určíme maximální podíl

Ministerstvo chce stanovit maximální podíl agenturních zaměstnanců v podniku ke kmenovým pracovníkům. „Chtěli bychom zavést kvóty, zatím je navrhováno plošně, pro maximální počet dočasně přidělených zaměstnanců uživatele. Zatím je navrhována kvóta v rozsahu patnáct procent,“ uvedl Vaňásek.

Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Ministerstvo také plánuje zákaz zřetězování pracovních poměrů na dobu určitou v agenturním zaměstnávání, ustanovena má být také komise pro udělování povolení ke zprostředkování zaměstnání.

Nově i kauce

Agentury budou muset rovněž prokazovat finanční způsobilost, zavedeny budou kauce pro fyzické osoby 50 tisíc korun a pro právnické osoby 500 tisíc korun. „Dnes běžně žádají subjekty, které jsou různě i majetkově provázány, o povolení ke zprostředkování zaměstnání a v rámci těchto agentur potom dochází k přesunu agenturních zaměstnanců. V případě, kdy jeden subjekt má nějaké problémy, to znamená porušuje zákonné předpisy, tak v podstatě běžně se stává, že agenturní zaměstnanci jsou převedeni na jiný subjekt a de facto pokračují ve své činnosti dál,“ dodal Vaňásek.

Ministerstvo chce předložit návrh změn agenturního zaměstnávání vládě do konce června, v účinnost by měly vstoupit v lednu 2016. 

„Nelegální“ agentury sílí

 Podle Asociace pracovních agentur „nelegální“ pracovní agentury rok od roku sílí. „Legální agenturní zaměstnanec a legální agentury ztrácejí další a další pracovní místa. Ovšem není se čemu divit. Nabídce ‚šmejdů‘ na minimálně o 11 procent vyšší čistý výdělek pro lidi a současně minimálně o 34 procent nižší fakturační ceny pro firmy se těžko odolává,“ uvádí asociace.

Pokud si firma podle asociace najme legální agenturu, agenturní zaměstnanec si odnese 65 až 79 korun čistého za hodinu a firmu to přijde na 134 korun a provizi agentuře. V případě různých „pseudoagentur“ prý pracovník dostane 85 až 100 čistého za hodinu. Podnik to přijde na 100 korun a provizi agentuře.

V Česku v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, v roce 2014 jich bylo 1585. Nejvyššího počtu dosáhl počet agentur v roce 2008, kdy jich bylo v Česku 2228.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.