Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Pracující důchodci hrají s finančními úřady ruletu o slevu

Investice 24.03.2014 | 12:20 0 Komentářů

Těsně před koncem termínu pro odevzdání daňového přiznání není jasné, co čeká důchodce, kteří si uplatní slevu „škrtnutou“ Miroslavem Kalouskem. Ústavní soud nestihne rozhodnout.

Pracující důchodci hrají s finančními úřady ruletu o slevu

Praha – Ani deset dnů před koncem termínu pro podání daňového přiznání nemají vydělávající důchodci jasno, jak budou finanční úřady postupovat ohledně základní slevy na poplatníka.

Nové vedení ministerstva financí sice v minulém týdnu potvrdilo, že počínaje rokem 2015 chce daňovou slevu důchodcům vrátit, dříve to ale nestihne. Pro aktuální daňové přiznání tedy platí omezení, které schválila vláda vedená Petrem Nečasem. Úřady k nim ale nemusí postupovat tak přísně, jak avizoval exministr Miroslav Kalousek z TOP 09.

Zrušení slevy na dani pro „aktivní důchodce“ prosadil Kalousek jako součást balíčku úsporných opatření v roce 2012. Důchodci s příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu tak počínaje loňskými příjmy mají zaplatit na dani ročně až o 24 840 korun (což je maximální výše slevy) více, než platili z příjmů v roce 2012.

Podle Nečasovy vlády znamenalo zrušení slevy na dani pro vydělávající důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Opatření mělo přinést do státní pokladny dvě až dvě a půl miliardy korun ročně. Mělo jít o dočasné omezení na tři roky, tedy naposledy pro příjmy roku 2015.

Projde trik s odhlášením důchodu?

Doslovné znění zákona nepřiznává slevu lidem, kteří k 1. lednu daného roku pobírali důchod. Právě této formulace se loni „chytila“ zhruba čtvrtina z 80 tisíc důchodců, kteří mají zdanitelné příjmy. Drtivá většina z těchto zhruba 22 tisíc se od pobírání důchodu odhlásila právě jen k 1. lednu 2013, aby se tak doslovně vyhnula zákonnému omezení.

Tehdejší ministr Kalousek seniory před tímto „trikem“ varoval a naznačil, že finanční úřady takový krok vyhodnotí jako účelové obcházení zákona. Kromě doměření daně (nepřiznání slevy) tak lidem hrozilo ještě 20% penále.

Samo odhlášení důchodu ještě žádný problém nepředstavuje (lidé dostali nepatrně nižší důchod, zachráněná sleva by jim to ale měla více než nahradit). Důležitý krok přichází právě nyní, kdy důchodci zkusí v daňovém přiznání slevu uplatnit.

Na přímou otázku nedalo odpověď ani nové vedení ministerstva financí, ani Generální finanční ředitelství.

„Stále platí, že finanční správa bude jako v jiných případech postupovat v souladu s platnými zákony a posuzovat individuálně případ od případu s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ říká vedoucí tiskového oddělení ministerstva Radek Ležatka. Obecně odpovědělo také Generální finanční ředitelství.

Ústavní soud rozhodnout nestihne

Sporem o daňovou slevu pro vydělávající důchodce se zabývá také  Ústavní soud, senátoři podali stížnost loni v červenci.

„Soudce zpravodaj stále na věci pracuje tak, aby ji mohl co nejdříve předložit na plénum. Nicméně už teď je zřejmé, že do konce března – tedy termínu pro podání daňového přiznání – se to nestihne,“ potvrdila online deníku Aktuálně.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Finanční správa tedy musí postupovat podle účinného zákona. Nové vedení ministerstva nemůže navzdory zákonu slevu paušálně povolit či „přimhouřit oči“, protože by tak protiprávně připravilo stát o zmíněné dvě a půl miliardy korun.

Na druhou stranu finanční správu prakticky nic nenutí, aby jednala přísněji, než říká zákon. A ten slevu nepřiznává jen těm, kdo pobírali důchod k 1. lednu 2013.

Případné tolerování triku s jednodenním odhlášením důchodu by se však zase nelíbilo zhruba 60 tisícům důchodců, kteří se o toto řešení nepokusili.

Ministerstvo financí sice může prominout penále nebo dokonce i část samotné daně, podle daňového řádu ale pouze „z důvodu nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů“, což není tento případ. (V úvahu nepřichází ani druhý důvod, týkající se mimořádných, zejména živelných událostí.)

Teoreticky je řešením také letos nikomu slevu neuznat a v chystaném zákoně to důchodcům „vykompenzovat“ mimořádnou zpětnou slevou. Podobný postup by však byl výjimečný, žádná vláda takto škrty svých předchůdců nevracela.

Advokáti a lékaři

Většina aktivních důchodců z celkových zhruba 80 tisíc – podle důvodové zprávy ministerstva financí (z roku 2012) zhruba 64 tisíc – se nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.

Opatření se týká všech zdanitelných příjmů – tedy nejen příjmů z pracovního poměru, brigád či podnikání, ale také třeba z pronájmu nemovitosti nebo malé fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu.

U pracujícího důchodce, který si u zaměstnavatele vydělá 10 tisíc hrubého měsíčně, to například znamená růst daně z příjmů z předchozí nuly na 24 120 korun, případné penále pak činí 4824 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.