Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

PPF nabídla akcionářům Telefóniky 295 korun za kus

Investice 02.06.2014 | 09:22 0 Komentářů

Nabídku, kterou skupina avizovala již před dvěma týdny, zveřejnila na svých webových stránkách. Akcionáři ji mohou přijmout do 30. června.

PPF nabídla akcionářům Telefóniky 295 korun za kus

Praha – PPF jako nový většinový vlastník Telefóniky nabídl minoritním akcionářům odkup akcií za cenu 295,15 koruny za cenný papír. Nabídku, kterou skupina avizovala již před dvěma týdny, zveřejnila na svých webových stránkách. Akcionáři ji mohou přijmout do 30. června.

Cena je o 10,45 koruny nižší než suma na akcii, kterou dohodla PPF při koupi 65,9 procenta akcií od španělské Telefóniky. Za snížením stojí zejména fakt, že 50 korun na akcii má nový majoritní vlastník operátora zaplatit později. Cena je spíše na spodní hranici odhadu analytiků.

S nabídkou odkupu souhlasila Česká národní banka. Žádost PPF přitom posuzovala od ledna. Vyžádala si mimo jiné dva expertní posudky. PPF bude odkup financovat úvěrem, je ale ochotna použít případně i vlastní zdroje financování.

Pokud PPF získá takové množství akcií, že dosáhne ve společnosti podílu umožňujícího realizovat právo nuceného přechodu účastnických cenných papírů, bude tento krok vážně zvažovat a požádá kvůli tomu o svolání valné hromady. Ve společném stanovisku na to upozornilo představenstvo a dozorčí rada Telefóniky. PPF ale v nabídce uvedla, že nemá v úmyslu aktivně prosazovat vyřazení akcií Telefóniky z obchodování na regulovaném trhu v ČR.

PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala v české Telefónice 65,9 procenta akcií a ve slovenské 100 procent od španělské Telefóniky SA. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Telefónica se v Česku a na Slovensku přejmenuje na O2. Za loňský rok plánuje dividendu 18 korun na akcii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.