Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Pozor na nesolidní návrhy na oddlužení!

Banky 12.11.2013 | 14:08 0 Komentářů

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) varuje před nekalými postupy řady komerčních subjektů při zpracovávání návrhů na oddlužení fyzických osob v režimu insolvenčního zákona. V poslední době totiž výrazně roste počet nabídek tohoto typu motivovaných výlučně ziskem nesolidních subjektů, které parazitují na spotřebitelích a zneužívají institutu oddlužení (komentář ČLFA).

Za zpracování návrhu si účtují až desítky tisíc korun. Vesměs jde o nevratné poplatky nezávislé na výsledku projednání návrhu na oddlužení konkurzním soudem. Vyskytly se i nabídky na oddlužení spojené s požadavkem na určitou část z objemu reálných dluhů spotřebitele v případě úspěchu návrhu na jeho oddlužení.

Problematické nabídky jsou často předkládány ve spolupráci s některými zprostředkovateli spotřebitelských úvěrů nebo je nabízejí sami tito zprostředkovatelé, resp. zprostředkovatelské agentury. Někteří z nich dokonce vyhledávají vytipované fyzické osoby, aby je přiměli k účelovému a v podstatě podvodnému sjednání spotřebitelského úvěru. Po něm vzápětí stejným lidem zpracují návrh na oddlužení.

Tyto nekalé praktiky poškozují zájmy bankovních i nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, ale také zneužité spotřebitele, neboť prohlubují jejich finanční a sociální problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.