Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Pozor na nabídky neexistujících akcií ČSOB

Někteří poradci a poradenské společnosti lákají již dnes své potenciální klienti ke koupi akcií ČSOB. Jejich emise však ještě neproběhla, dokonce ještě ani není známé datum vstupu na burzu. Píše o tom dnešní E15. Aktualizováno o vyjádření společnosti Active Capital.

Česká národní banka již obdržela několik podnětů na tyto praktiky, při nichž poradci nabízejí možnost investovat do akcií ČSOB za zvýhodněnou cenu až s 15% slevou, nebo slibují výnos 40 až 160 %. „Na základě těchto podnětů však nebylo možné učinit závěr o porušení platných právních předpisů. ČNB si vyžádala doplnění podnětů, bez kterého nemůže případné šetření nabídky prodeje akcií z chystané emise ČSOB zahájit,“ uvedl mluvčí ČNB Pavel Zúbek pro deník E15.

Podle ČNB není doporučování investice do akcií ČSOB, nebo poskytování podrobnějších informací v rozporu se zákonem a regulátor zatím nemá důkazy o poskytování zavádějících, nebo nepravdivých informací.

Slevu při koupi akcií nabízí poradce na stránkách mojevyhra.com a osobní schůzku nabízí společnost Active Capital. Podle ní jsou její poradci schopni týden před zahájením IPO zajistit akcie právě v primárním úpisu díky napojení na velkého obchodníka s cennými papíry. Přesnou cenu ale ještě neví, protože datum emise akcií ČSOB ještě není znám.

Zdroj: E15

———————————————————————————————————————————————————–

Vyjádření společnosti ACTIVE CAPITAL s.r.o.:

Skutečnost, že společnost poskytuje informace k připravovanému umístění akcií ČSOB na pražskou burzu, je v souladu s veřejně dostupnými informacemi, o nichž mimo jiné informovala v mnoha článcích také česká média. Profesně zkušeným osobám, stejně jako autorům článku, je jistě známa obvyklá obchodní praxe, která připravuje možnost investic do primárních emisí ještě před jejich umístěním na burzu tak, aby v okamžiku zahájení přijímání objednávek do primární emise měli klienti možnost reagovat na aktuální situaci. Toto chování je naprosto obvyklé a není možné v něm spatřovat žádnou nekalou praktiku. Článek s výše uvedeným názvem by pak mohl u méně informované osoby evokovat dojem, že se naše společnost zabývá obchody s neexistujícími akciemi, což samozřejmě neodpovídá skutečnosti.

Naše společnost se zcela distancuje od aktivit serveru mojevyhra.com zmíněných v uvedeném článku, které s naší činností nesouvisí a nejsou v žádném přímém či nepřímém spojení. Text článku přitom může ve čtenáři vyvolat mylný dojem, že uvedené negativní praktiky se vztahují i k naší společnosti, což není pravda.

Vyjádření pana Skalického uvedené ve zmíněném článku je použité pouze zčásti a vytržené z kontextu, jakkoliv svědčí o tom, že pan Skalický ve svém vyjádření jednal zcela korektně a dotazujícímu novináři nabídl osobní setkání pro sdělení podrobných informací vztahujících se k diskutované tématice. Naše společnost vítá zájem médií a je připravena k věcné diskuzi nejen na téma IPO ČSOB, ale i dalších témat vztahujících se k naší činnosti.

5 komentářů: “Pozor na nabídky neexistujících akcií ČSOB”

 1. Upřesnění napsal:

  Např. akcie PZU & IPO největší polské pojišťovny, u nichž je předpoklad zahájení obchodování až 14.5. 2010 mohu již v předúpise v týdnu od 20.4. – 29.4. zajistit svým zájemcům za nižší cenu.

 2. Poradce mojevyhra.com napsal:

  Jaký je to podvod informovat lidi o možnosti investice do připravovaného IPO dřív než bude veřejně obchodovatelné? Právě, že mnoho lidí vůbec neví, že mají šanci získat akcie již v přeúpise a levněji jako tomu bylo u VISA, NWR, PGE a ne až se oficiálně začne obchodovat za mnohem vyšší cenu. Svým klientům dávám vědět měsíce dopředu o tom co se chystá a co se od toho očekává, protože pak až to mám nas stole je už pozdě reagovat.

  • Michal Kára napsal:

   Informovat podvod není. Ale tvrdit něco o slevě 15% je blbost, cena úpisu je jedna. A slibovat výnos je taky dosti pofidérní.

   A když už jste zmínil třeba to NWR – jistě víte, jaký tam byl poměr krácení objednávek retail investorů 😉

   • Poradce mojevyhra.com napsal:

    Z praxe: Cena úpisu je cena, za kterou se začne veřejně obchodovat. Ale dá se to koupit týden předtím za nižší cenu o 10-15%. To je běžná praxe a nakupují tak institucionární investoři. Né každé IPO (např. KIT Digital) má však tuhle možnost, ale jiné ano. A právě o těchto možnostech nikdo neví. Jediné riziko je tu takové, že pokrytí poptávky nebude 100% proto navyšujeme s klienty objemy pomocí repa. Aby dostali tak 4x více akcií. V pátek se nakoupí a v pondělí se prodává a je tam 40%. A nepamatuju se, že by to bylo kdy jinak. A o tomhle lidé právě neví. U posledního IPA PGE kdy cena předúpisu byla pro institucionární investory stanovena na 17-23 PLN a to týden před oficiálním zahájením, o tom se taky nikde nepsalo!!! Oficiálně se začalo obchodovat až od následující ponděli nad 26 PLN… jediný problém byl, že bylo uspokojeno 0% poptávky… a to se stalo poprvé v historii předúpisu a taky se to rozmázlo že ani velcí obchodníci nedostali nic pro sve VIP. Jinak vždy bylo uspokojena aspoň část. Ale těch 40% tam vždy bylo dosaženo, za tři dny. A protože se o tom nikde nepíše, jeví se to jako podvod. I tento článek vznikl ze stejného šoku… lidé neví a proto nevěří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.