Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Pozor na e-shop s botami, podvádí se zárukou, varuje dTest

Investice 27.01.2015 | 17:35 0 Komentářů

Obchod Tvojeboty.eu se schovává za roli zprostředkovatele. Podle časopisu dTest tím obchází zákon.

Pozor na e-shop s botami, podvádí se zárukou, varuje dTest

Praha – Spotřebitelský časopis dTest varuje před praktikami e-shopu Tvojeboty.eu. Internetový obchod uvádí ve svých obchodních podmínkách, že mu zasláním objednávky dává zákazník zmocnění, aby za něj objednané zboží koupil u obchodníka z Asie. Staví se tak do role zprostředkovatele obchodu, tím se snaží zbavit odpovědnosti za vady zboží, za škodu i za pozdní dodání.

Háček se skrývá v obchodních podmínkách. „Uvádí se v nich, že spotřebitelé mají co do činění s podnikatelem, který na základě plné moci zajistí objednané zboží u některého z asijských dodavatelů. Předmětem smlouvy tedy údajně není samotný prodej, ale zprostředkování prodeje. Rozdíl spočívá v tom, že zprostředkovatel zboží neprodává a za nic neodpovídá,“ uvedl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Provozovatel internetových stránek Tvojeboty.eu tak obchází své zákonné povinnosti prodejce tím, že se staví do role zprostředkovatele. Takzvané zprostředkovatelské e-shopy však nemohou příkazní smlouvou zákazníky zbavit záruky na zakoupené zboží, upozornil dTest.

„Rozhodující je to, co se skutečně odehrává, nikoli to, jak situaci podnikatel prezentuje. Spotřebitelé, kteří si vyberou zboží označené kupní cenou, dají ho do virtuálního nákupního košíku a stiskem tlačítka jej objednají, jsou bez dalšího kupujícími a prodejcem není nikdo jiný než provozovatel e-shopu. Předstíráním zprostředkování namísto samotného prodeje tito obchodníci v mnoha ohledech porušují zákon,“ dodal Zelený.

E-shop, jehož majitel má sídlo na Seychelách, také vyžaduje platbu předem. Podle časopisu jde o nekalou obchodní praktiku, se kterou se lidé stále častěji obracejí na jeho poradenskou linku. Doporučení dTestu je jednoduché: důkladně se seznámit s obchodními podmínkami vyhlédnutého obchodu a v případě náznaku, že se má jednat o zprostředkovatelství zboží, raději nakupovat jinde. „Je rovněž vhodné obrátit se na Českou obchodní inspekci,“ dodává Zelený.

Provozovatel obchodu Tvojeboty.eu vlastní ještě téměř identický e-shop Cenovýráj.cz, upozorňuje také dTest.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.