Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Pozitivní signály z Německa naznačují příznivější vyhlídky i pro české podniky

Ifo index podnikatelské důvěry u výrobních podniků v únoru mírně poklesl z 95,8 na 95,2 po deseti měsících setrvalého růstu. Pokles způsobilo mírné zhoršení hodnocení současné situace (pokles z 91,2 na 89,8). Naopak druhá komponenta indexu, tzv. očekávání, pokračovala v silném rostoucím trendu. V únoru se zvýšila z 100,6 na 100,9 a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od července roku 2007. (komentář Vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Pokles indexu hodnocení současné situace německými podniky lze přičíst především mimořádně studené zimě, která se pravděpodobně také negativně promítla do průmyslové produkce v lednu a v únoru. Na druhou stranu pozitivním signálem je pokračující růst indexu očekávání, který signalizuje, že předchozí obavy z negativního dopadu řecké fiskální krize a po stagnaci německého HDP ve 4Q se zatím zdají předčasné.

Německé podniky mají poměrně silnou důvěru v budoucí vývoj trhu a zakázek. V lednu navíc poprvé od vypuknutí krize vzrostlo využití německých výrobních kapacit a firmy oživují plány na nové investice. Dokonce i trh práce vysílá první signály oživení v podobě plánů firem na nábor nových zaměstnanců.

Na druhou stranu další rozvoj nadále můžou brzdit přetrvávající přísné úvěrové podmínky. Je velmi pravděpodobné, že německé oživení nebude naprosto přímočaré. Na druhou stranu pozitivní signály vysílané z německé ekonomiky naznačují příznivější vyhlídky i pro české podniky. Pokud nepřijde zásadní nepříjemné překvapení lze velmi pravděpodobně očekávat oživení růstu české průmyslové produkce během 1H10 až k tempu 10 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.