Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Povinný obsah autolékárniček se rozšíří. Už v létě

Investice 14.05.2009 | 16:12 0 Komentářů

Česko následuje Slováky, kde nová vyhláška platí od května

Praha – Novou vyhlášku, upravující povinné náležitosti autolékárniček, dokončuje i české ministerstvo zdravotnictví. Následuje tak slovenské kolegy, jejichž vyhláška je účinná od začátku letošního května.
Řidiči budou muset v lékárničce vozit přehledný obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě. Půjde tedy o českou obdobu slovenské Karty první pomoci. „Návod je stručný, protože předpokládá, že řidiči mají první pomoc v náplni výuky v autoškole. Na místě nehody jim má pouze připomenout základní postup v případě zmatku či paniky,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Doporučení od záchranářů
Součástí povinné výbavy autolékárničky se na návrh záchranářů nově stane také termoizolační fólie. Ta může chránit zraněnou osobu před prochladnutím, lze ji použít také jako podložku. „Její cena se pohybuje v řádech korun, přitom dokáže zachránit život,“ dodává Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
Alternativou k resuscitační roušce se stane resuscitační maska, řidič si bude moci vybrat (dodatečně upřesněno – pozn. red.). Naopak z povinných náležitostí zmizí špendlík, který je podle odborníků zbytečný. „Obvazy a náplasti jím není třeba spojovat, k jiným účelům se nevyužívá,“ vysvětluje Sršeň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.