Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Povinné ručení dál zdražuje, hlásí pojišťovny

Investice 15.04.2014 | 13:22 0 Komentářů

Loni zdražilo o sedm, letos zatím o šest procent. Zvýšení cen zaznamenali hlavně mladí motoristé z větších měst a ti, kteří už bourali.

Povinné ručení dál zdražuje, hlásí pojišťovny

Praha – Nové smlouvy povinného ručení v roce 2013 zdražily o sedm procent a v letošním roce zatím o dalších šest procent. Průměrná částka pojistky byla loni 2695 korun.

„Zdražení zaznamenali nejdříve rizikoví mladí motoristé z větších měst a ti, kteří bourali,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Přesto trh povinného ručení loni skončil v rekordní ztrátě pět procent.

Průměrná částka pojistky klesla loni na 2695 korun z předloňských 2880 korun. Od roku 2008 se propadly ceny pojistek o 30 procent.

Celkem pojišťovny loni vybraly na povinném ručení 19,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o jedno procento. K poklesu došlo i přes to, že v roce 2013 pojišťovny pojistily o 116 000 vozidel více než v předchozím roce. Důvodem je podle Síkory mimo jiné růst nákladů na škody. Tyto faktory dostaly trh v posledních třech letech pod hranici rentability, dodal.

„Zdražování, které pojišťovny zahájily v roce 2013, je již patrné u nových smluv. Na stabilizaci celého trhu povinného ručení si však ještě chvíli počkáme. Mohlo by k ní dojít až v letošním roce“ uvedl Síkora. Růst cen pojistek se podle něj postupně dotkne všech majitelů vozidel. V tomto roce očekává skokový nárůst odškodnění za nemajetkové újmy v důsledku účinnosti nového občanského zákoníku, což také přispěje ke zdražení pojistek.

Ceny zvedla i „hasičská daň“

Pojišťovny koncem minulého roku uvedly, že zdraží letos kvůli legislativním změnám povinné ručení v průměru o více než deset procent. Na cenu povinného ručení má podle nich vliv vedle paušální náhrady zásahu hasičů i nárůst náhrad za zdravotní škody a odvod do Fondu zábrany škod.

Právní změny platné od ledna 2014 zvýšily náklady pojišťoven v povinném ručení o zhruba tři miliardy korun, tedy o pětinu. Nařízení vlády s účinností od září 2013 stanovilo pojišťovnám platit paušální náhradu 5600 korun za každou hodinu zásahu hasičů. Vedle toho od ledna vznikla povinnost odvádět nejméně tři procenta z přijatého povinného ručení do Fondu zábrany škod. Ceny pojistek výrazně ovlivnila i novela občanského zákoníku.

Online kalkulačka: Najděte si nejvýhodnější povinné ručení pro vás díky nezávislému porovnávači!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.