Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Potřebujeme méně vody. Vodárny přesto vydělávají více

Investice 28.05.2010 | 16:28 0 Komentářů

Za dvacet let poklesla spotřeba vody v ČR o více než třetinu

Praha – Češi potřebují ke svému životu méně pitné vody než dříve. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že vodárenské firmy loni v České republice vyrobily a prodaly méně vody než v roce 2008. Výroba vody poklesla o 2,3 procenta na 653 milionů krychlových metrů.
Stejnou měrou se snížilo také množství odebrané vody, které dosáhlo 505 milionů kubíků. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Přesto příjmy vodáren z prodeje vody vzrostly.
Na vodném a stočném bylo domácnostem i podnikům loni fakturováno celkem 26,6 miliardy korun, téměř o 1,5 miliardy více než před rokem. Stejně jako v předchozích letech totiž také loni rostla cena vodného i stočného. Průměrná cena pitné vody loni stoupla o necelé dvě koruny na 28,10 koruny za metr krychlový, stočné podražilo v průměru o 2,10 Kč na 25,10 koruny za kubík.
Za dvacet let klesla spotřeba vody o třetinu
Ještě více než domácnosti, u kterých byl pokles odběru 1,2 procenta, omezilo spotřebu vody zemědělství (o 5,6 procenta) a průmysl (o 6,6 procenta). Průměrná denní spotřeba vody se loni snížila o 4,4 litru na 142 litrů na osobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.