Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Pošťákům stoupnou tarifní mzdy téměř o čtyři procenta

Investice 10.12.2014 | 16:22 0 Komentářů

Kolektivní smlouva platná od dubna zaručuje zaměstnancům České pošty i dosavadní výhody, jako je kratší týdenní pracovní doba a delší dovolená.

Pošťákům stoupnou tarifní mzdy téměř o čtyři procenta

Praha – Vedení České pošty se dohodlo s odbory na navýšení tarifních mezd od dubna o 3,85 procenta. „Dnes uzavřená kolektivní smlouva na další čtyři roky zaručuje i některé dosavadní výhody, jako je kratší týdenní pracovní doba a delší dovolená,“ uvedla mluvčí Marta Selicharová.

Zaměstnanci pošty budou mít nadále pět týdnů dovolené místo zákonem stanovených čtyř a týdenní pracovní úvazek zkrácený o 2,5 hodiny na 37,5 hodiny. Od března se jim také zvýší hodnota stravenek z 60 na 70 korun za den.

„Oceňuji, že se podařilo dospět ke vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zástupci odborů. Podepsanou kolektivní smlouvu považuji za pozitivní signál směrem k zaměstnancům, kteří jsou na České poště prioritou,“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci sedmi odborových svazů, které v podniku působí.

 V roce 2013 byla průměrná měsíční mzda v České poště 21 271 korun. Nad rámec mzdy za pracovní výkon poskytoval podnik benefity, které loni dosáhly 1,2 miliardy korun. Průměrná mzda v Česku loni činila 25 128 korun.

Pošta zaměstnává téměř 32 000 pracovníků, z toho téměř čtyři pětiny tvoří provozní zaměstnanci, tedy doručovatelé, obsluha na přepážkách nebo pracovníci přepravy. Firma provozuje kolem 3250 poboček. Letos očekává pokles zisku z loňských 305 na zhruba 200 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.