Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Pošta začíná vymáhat dluhy za koncesionářské poplatky ČT

Investice 09.02.2015 | 16:02 0 Komentářů

V rámci služby DINO – Dluhové inkaso obyvatelstva – odesílá Česká pošta v první fázi 10 tisíc dopisů dlužníkům koncesionářských poplatků.

Pošta začíná vymáhat dluhy za koncesionářské poplatky ČT

Praha – Lidem, kteří nezaplatili koncesionářský poplatek České televizi, začnou chodit „upomínky“ od České pošty. Ta totiž vyhrála zakázku na dodávku inkasních služeb z roku 2013.

V rámci služby DINO – Dluhové inkaso obyvatelstva – odesílá Česká pošta v první fázi 10 tisíc dopisů dlužníkům koncesionářských poplatků. Lidé pak mohou uhradit závazek na nejbližší poštovní pobočce, případně tak učinit bezhotovostně. Výše koncesionářského poplatku je nyní 135 korun měsíčně.

K samotnému dluhu však musí dlužníci zaplatit ještě poplatek za využití služby DINO. U dluhů do 1599 korun je to 90 korun, u dluhů od 1600 do 2999 korun činí poplatek 190 korun, u dluhů od 3000 do 7999 korun je to už 380 korun a u dluhů převyšujících 8000 korun pak 980 korun. Zpoplatněno je i případné sjednání dohody o splátkovém kalendáři – přijde na 480 korun.

„Pohledávky se týkají období od roku 2012,“ upřesnil online deníku Aktuálně.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„Česká televize a pošta si od zapojení služby DINO do této agendy slibují individuální způsob řešení a především omezení počtu možných soudních sporů i exekucí, jejichž náklady významně navyšují dlužnou částku. Těm se nyní mohou vyhnout zejména ti, kteří se ocitli v dočasné platební neschopnosti nebo na povinné platby jednoduše zapomněli,“ říká Vitík.

Sužba DINO zajistí opakované upomínání dlužníka poštovním doručovatelem nebo i zaslání dopisu DINO na jeho aktuální doručovací adresu v případě, že se dlužník na původní adrese nezdržuje a Česká pošta zná jeho současnou kontaktní adresu.

Pošta již v minulých letech podobně vymáhala poplatky pro Český rozhlas. Z 12 tisíc oslovených lidí dluh zaplatila polovina.

Služba DINO funguje od roku 2012, od té doby pošta řešila stovky tisíc pohledávek pro desítky podniků. V minulosti například vymáhala pokuty za 700 milionů korun od více než 100 tisíc černých pasažérů pražského dopravního podniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.